اســتفاده از بالون های معده طریقهی کمتر تهاجمی و ارزان‌تر برای کاهش وزن اســت که محبوبیت آن روند صعودی را دنبال می کند. به جای ایجاد تغییر دائمی در بدن، یک بالون معده ابزار کمکی موقتی برای کاهش وزن محسوب می شود.

چاقی یکی از جدی‌ترین دردسرات سلامت در سراسر جهان محسوب می شود. برآورد شده اســت که تا ســال ۲۰۳۰ بیش از نیمی از جمعیت جهان به اضافه وزن یا چاقی مبتلا باشند. از دردسرات سلامت مرتبط با آنها می توان به برخی انواع سرطان، دیابت نوع ۲، بیماری قلبی، بیماری کبد چرب غیر الکلی، اســتئوآرتریت (آرتروز)، و فشار خون بالا اشاره کرد.

714492 187 آیا بالون‌های معده، آینده کاهش وزن را رقم می زنند؟

به نقل گروه سلامت توما به نقل از “فاکس نیوز”، به رغم پذیرش گسترده توسط توما، عمل جراحی کاهش وزن مانند طریقه بای‌پس معده چندان مورد قبول مردم قرار نگرفـــــته اســت. تنها یک تا دو نسبت از مردمی که واجد شرایط جراحی کاهش وزن هستند، این کار را انجام می دهند. برای ۹۹ نسبت دیگر، ایده تغییر دائمی بدن و خطر عوارض تهدیدکننده زندگی برای کاهش وزن چندان ارزشمند به نظر نمی رسد تا تن به جراحی دهند. هزینه های بالای این قبیل جراحی ها نیز دلیل دیگری اســت که اســتقبال کم مردم را به همراه داشته اســت.

بالون معده چیست؟

اســتفاده از بالون های معده طریقهی کمتر تهاجمی و ارزان‌تر برای کاهش وزن اســت که محبوبیت آن روند صعودی را دنبال می کند. به جای ایجاد تغییر دائمی در بدن، یک بالون معده ابزار کمکی موقتی برای کاهش وزن محسوب می شود.

یک بالون سیلیکونی به وسیله آندوسکوپی (از طریق مری) وارد بدن می شود و سپس با محلول نمک اســتریل باد می شود. بالون بخشی از فضای معده را اشغال می کند و به بیمار در تنظیم اندازه وعده های غذایی ســالم‌تر کمک می کند. کل این روند حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد. بالون به مدت شش ماه در معده باقی می ماند که به نظر می رسد برای ایجاد تغییر در عادات غذا خوردن بیشتر بیماران کافی اســت.

طی این شش ماه، بیماران مشاوره غذایی و سبک زندگی نیز دریافت می کنند تا بهترین نتیجه ممکن کسب شود. پس از خارج کردن بالون، بیماران شش ماه دیگر به مشاوره ادامه می دهند تا وزن کاهش یافته را حفظ کنند.

آیا بالون های معده امن هستند؟

بنابر گزارش سازمان غذا و داروی آمریکا، بالون معده تنها باید برای بزرگســالان چاق که شاخص توده بدنی آنها ۳۰ تا ۴۰ اســت و از طریق طریقه های دیگر، از جمله رژیم غذایی و ورزش، قادر به کاهش وزن خود نیستند، اســتفاده شود. در شرایطی که این دستگاه گزینه ای امن برای افراد چاق در نظر گرفـــــته می شود، اما همواره خطرهایی برای هر روند پزشکی وجود دارند.

در همین راســتا، احتمال مواجه با عوارض جدی مانند کم آبی بدن، عفونت، و ایجاد سوراخ در معده به واسطه سپسیس، وجود دارد که البته احتمال آنها زیاد نیست. شایع‌ترین عوارض جدی عدم تحمل دستگاه توسط بدن، که در قالب حالت تهوع غیر قابل تحمل، اســتفراغ یا درد رفلاکس تعریف می شود، اســت که به خارج کردن زود هنگام بالون ختم می شود. همچنین، گزارش هایی از پانکراتیت حاد و تورم بیش از اندازه خود به خود وجود دارند، اما این رویدادها بسیار نادر هستند.

بسیاری از توما بر این باورند که خطرات مرتبط با چاقی بیشتر از خطرات مرتبط با اســتفاده از بالون معده هستند. برای این که اســتفاده از دستگاه بالون معده هرچه بیشتر جذاب‌تر باشد، باید به این نکته اشاره داشت که بیشتر مطالعات نرخ بالای عوارض جدی ناشی از جراحی بای‌پس معده را گزارش کرده اند.

اگر در مورد وزن خود نگران هستید، ابتدا با پزشک خود درباره تغییرات سبک زندگی صحبت کنید. بیشتر توما جراحی های کاهش وزن را به عنوان آخرین راهکار توصیه می کنند و بیشتر بر رژیم غذایی، ورزش و مشاوره تغذیه ای تاکید دارند.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته آیا بالون‌های معده، آینده کاهش وزن را رقم می زنند؟ اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.