در انتخابات ســال ۸۴ ۱۶ میلیون و ۶۰۰ هزار رای به سبد اصلاحات ریخته شد. اگر اصلاح طلبان با یک نامزد وارد صحنه می‌شدند قطعا در همان دور اول فاتح انتخابات ریاســت جمهوری نهم بودند.

توما؛ مصطفی داننده- ۱۲ ســال از روزی که محمود احمدی نژاد در سوم تیر ســال ۸۴ به عنوان رییس جمهور ایـــران انتخاب شد می‌گذرد. سوم تیر قطعا یک روز حیاتی در تاریخ سیاسی جمهوری اسلامی ایـــران اســت. ایـــرانی که در زمان احمدی نژاد مسیری را رفـــــت که نه مسیر دولت اصلاحات بود و نه راه دولت سازندگی.

کمتر کسی در آن ســال فکر می‌کرد شهردار آن زمان تهران از خیابان بهشت راهی پاســتور شود. نتیجه یکی از رقابتی‌ترین انتخابات ایـــران همه را غافلگیر کرد.

پیروزی احمدی نژاد در ســال ۸۴ دلایل مختلفی دارد که به آن می‌پردازیم.

اصلاح‌طلبان در انتخابات ســال ۸۴ با ۴ نامزد وارد صحنه شدند. هاشمی رفسنجانی، مهدی کروبی، مصطفی معین و محسن مهرعلیزاده نامزدهای جریان اصلاحات بودند که در این انتخابات باهم رقابت کردند. آنها تصور می‌کردند این رقابت یک انتخابات درون گفتمانی میان جریان اصلاحات اســت و در نهایت یکی از آنها به قدرت خواهد رسید.

در روز انتخاب رای مردم میان این ۴ نامزد تقسیم شد. هاشمی ۶ میلیون و ۲۱۱ هزار و ۹۳۷ رای، مهدی کروبی ۵ میلیون و ۷۰ هزار و ۱۲۴ رای، مصطفی معین ۴ میلیون و ۸۳ هزار و ۹۵۱ رای و محسن مهرعلیزاده با یک میلیون و ۲۸۸ هزار و ۶۴۰ رای را به خود اختصاص دادند. با این نتایج هاشمی و احمدی نژاد به دور دوم رفـــــتند.

712543 319 احمدی نژاد چگونه از بهشت به پاســتور رسید؟

در این انتخابات ۱۶ میلیون و ۶۰۰ هزار رای به سبد اصلاحات ریخته شد. اگر اصلاح طلبان با یک نامزد وارد صحنه می‌شدند قطعا در همان دور اول فاتح انتخابات ریاســت جمهوری نهم بودند.

شکستن رای اصلاح طلبان باعث شد هاشمی به عنوان نفر اول و محمود احمدی نژاد به عنوان نفر دوم راهی دور دوم انتخابات شوند. این اولین باری بود که در تاریخ جمهوری اسلامی انتخابات به دور دوم کشیده می‌شد. اتفاقی که تا به امروز تکرار نشده اســت.

هاشمی در اوایل دهه ۸۰ برخلاف اواخر این دهه و اوایل دهه ۹۰، چندان محبوب نبود و جامعه نگاه مثبتی به او و عملکردش نداشت. همین امر باعث شده بود تحلیل‌گران بر این باور باشند که هرکسی در دور دوم انتخابات به رقابت با هاشمی بپردازد. پیروز نهایی انتخابات اســت. این اصل شامل احمدی نژاد هم شد. او توانست در دوردوم با کسب ۱۷ میلیون رای به عنوان رییس دولت انتخاب شد. هاشمی در این انتخابات ۱۰ میلیون رای را به خود اختصاص داد.

در نهایت باید گفت که احمدی نژاد در این انتخابات شعارهایی داد که برای مردم باور پذیر و ملموس بود. او با ادبیات مردم سخن گفت و باعث شد مردم او را به عنوان رییس جمهور انتخاب کنند.

احمدی نژاد توانست دو قطبی کاخ نشین و کوخ نشین را در کشور ایجاد کند. دو قطبی که باعث شد در نهایت احمدی نژاد به پیروزی برسد. احمدی نژاد خود را نماینده پابرهنه‌ها معرفی کرد و هاشمی را نماد مردم شمال شهر تهران.

سوم تیر با اشتباه اســتراتژیک اصلاح طلبان شکل گرفـــــت و در نهایت به انتخاب احمدی نژاد ختم شد.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته احمدی نژاد چگونه از بهشت به پاســتور رسید؟ اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.