شرکت مایکروسافت، به‌تازگی از نسخه جدید سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ با نام Windows 10 S رونمایی کرده اســت و سرفیس لپ‎تاپ، اولین محصولی محسوب می‎شود که با این نسخه از سیستم‎عامل ویندوز ۱۰ وارد بازار شده اســت. با این وجود، سیستم‎عامل ویندوز ۱۰ S تنها از برنامه‎های ویندوز اســتور پشتیبانی می‎کند و کاربران در صورت تمایل، می‌توانند تا ۳۱ دسامبر، سیستم‎عامل سرفیس لپ‌تاپ را به ویندوز ۱۰ پرو به صورت رایگان، به‎روزرسانی نمایند. به هرحال اگر پس از ارتقای سیستم‎عامل لپ‌تاپ جدید مایکروسافت به ویندوز ۱۰ پرو احساس رضایت ندارید و خواهان بازگشت به ویندوز ۱۰S هستید، می‌توانید سیستم‎عامل سرفیس لپ‎تاپ را به نسخه مدنظر خود دانگرید نمایید. برای جزئیات بیشتر در ادامه مطلب با وب‎سایت گویا آی‎تی همراه باشید.

مایکروسافت در ابتدا، اعلام کرده بود که کاربران در صورت ارتقای سیستم‎عامل سرفیس لپ‌تاپ به ویندوز ۱۰ پرو، نمی‌توانند آن‎را به ویندوز ۱۰ S دانگرید نمایند. با این وجود، این شرکت واقع در ردموند رویه خود را تغییر داده اســت و با انتشار یک فایل ایمیج به کاربران اجازه می‎دهد تا سیستم‎عامل لپ‎تاپ خود را به ویندوز ۱۰ S بازگردانند.

البته با دانگرید از سیستم‎عامل ویندوز ۱۰ پرو به ویندوز ۱۰ S، تمامی اطلاعات شما که بر روی سرفیس لپ‌تاپ ذخیره شده اســت؛ حذف می‎شود. به همین جهت، باید پیش از نصب ایمیج منتشر شده از سوی مایکروسافت، اطلاعات حیاتی خود را بر روی هارد اکسترنال ذخیره نمایید.

برای آنکه نصب ویندوز ۱۰ S برای کاربران دیگر ساده نباشد، باید شماره سریال سرفیس لپ‌تاپ خود را برای دریافت فایل ایمیج این نسخه از سیستم‎عامل ویندوز ۱۰ وارد نمایید. توجه داشته باشید که ایمیج منتشر شده از سوی مایکروسافت، بیشتر از ۹ گیگابایت حجم دارد. به همین جهت، نه تنها دانلود آن ساده نیست؛ بلکه انتظار می‎رود که روند نصب ریکاوری ایمیج منتشر شده از سوی ردموندی‏ها بر روی سرفیس لپ‌تاپ، چندان سریع نباشد.

همان‎طور که گفته شد، امکان نصب برنامه‎های منتشر شده در فضای وب بر روی سیستم‎عامل ویندوز ۱۰ S وجود ندارد و باید سیستم‎عامل سرفیس لپ‌تاپ را به ویندوز ۱۰ پرو ارتقا دهید. همین موضوع باعث می‌شود تا احتمال نصب آن‎را از سوی کاربران، پایین بدانیم؛ مگر آنکه لپ‎تاپ شما با دردسری مواجه شده باشد که نصب ایمیج بازیابی رسمی بر روی سرفیس لپ‎تاپ، این دردسرات را برطرف نماید.

ویندوز ۱۰ S پاسخ مایکروسافت به سیستم‎عامل کروم اســت و از آنجایی‌که این سیستم‌عامل به عنوان نسخه سبک‌ شده ویندوز ۱۰ توسعه یافته؛ این فرصت را برای سازندگان دیگر فراهم می‌آورد تا محصولات ارزان‎قیمتی را با سیستم‎عامل ویندوز ۱۰ S عرضه نمایند. در همین راســتا، مایکروسافت به‎تازگی مجموعه آفیس را بر روی ویندوز اســتور منتشر کرده اســت تا کمبود برنامه در این فطریقهگاه، چندان به چشم نیاید!

سرفیس لپ‌تاپ، علی‌رغم عرضه با سیستم‌عامل محدود ویندوز ۱۰ S مایکروسافت از مشخصات سخت‎افزاری قدرت‌مندی اســتفاده می‌کند که آن‎را در مقایسه با رقبا متمایز نموده اســت. سرفیس لپ‎تاپ به یک نمایشگر ۱۳٫۵ اینچی «پیکسل‌سنس» مجهز شده و نسبت ابعاد نمایشگر آن، ۳ به ۲ اســت. هم‎چنین، حاشیه‎های بسیار باریکی در اطراف نمایشگر وجود دارد و مایکروسافت، نازک‎ترین پنل LCD ممکن را برای سرفیس لپ‎تاپ درنظر گرفـــــته اســت.

این لپ‏تاپ در دو کانفیگ مختلف عرضه می‎شود و مدل اســتاندارد از پردازنده Core i5 شرکت اینتل اســتفاده می‎کند و نسخه قدرت‎مند با پردازنده Core i7 شرکت اینتل راهی بازار شده اســت. علاوه‎براین، ماندگاری شارژ باتری براساس اطلاعات منتشر شده از سوی ردموندی‌ها، نزدیک به ۱۴٫۵ ساعت اســت.

صفحه‏‌کلید سرفیس لپ‎تاپ از جنس الیاف آلکانترا اســت و به همین جهت، بخشی از بدنه به بلندگوهای دستگاه اختصاص نیافته اســت. بلندگوها در زیر صفحه‏‌کلید قرار دارد و صدای آن‎ها از زیر انگشتان شما در هنگام تایپ شنیده می‌شود. سرفیس لپ‌تاپ با قیمت پایه ۹۹۹ دلار وارد بازار می‎شود که البته این نسخه، به چهار گیگابایت رم و پردازنده Core i5 شرکت اینتل مجهز شده اســت.

منبع: Softpedia

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته از ویندوز ۱۰ پرو رضایت ندارید؟ بازگشت به ویندوز ۱۰ اس در سرفیس لپ‌تاپ امکان‎پذیر شد! اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.