در روزهای اخیر اخبار حوادث اسیدپاشی در کشور در صدر پربازدیدترین‌های هر رسانه‌ قرار گرفـــــته اســت بر همین اساس بسیاری از فعالان اجتماعی نسبت به دسترسی آسان و فطریقه بی‌ضابطه اسید ابراز نگرانی کرده‌اند چرا که با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توان با کمترین قیمت به انواع اسیدها دسترسی پیدا کرد.

137915 924 اسید فطریقهی با پیک موتوری در تهران

 

حوادث اسیدپاشی در حالی رخ می‌دهد که متاسفانه در قلب تهران و در کوچه پس کوچه‌های ناصرخسرو به راحتی می‌توان عمده فطریقه‌های اسید را پیدا کرد و از آنان اسید خرید، هرچند تعدادی از کسبه قدیمی این بازار معتقدند فقط به کارگاه‌ها و کارخانه‌های شناخته شده اسید می‌فطریقهند اما کاسبانی هم هستند که برای فطریقه این ماده خطرناک از شغل و دلیل خرید مشتریان خود سوال نمی‌کنند و حتی تعدادی از آنان به صورت تلفنی و اینترنتی هم فعالیت‌ می‌کنند.

به نقل  آنا، اسیدپاشی به یکی از اخبار حوادث روز رسانه‌ها تبدیل شده اســت و آمار قربانیان اسیدپاشی در کشور کم نیست به طوری که از ابتدای خرداد ماه امســال تاکنون موارد بسیاری از اسیدپاشی در نقاط مختلف کشور گزارش شده اســت.
 
«پنجشنبه ۵ خرداد؛ سه نفر در حادثه اسیدپاشی در منطقه باهنر اهواز دچار سوختگی شدند»، « سه شنبه ۱۶ خرداد؛ چهار مردی که نقاب‌ بر صورت زده و شوکر در دست داشتند به روی دو برادر در منطقه پاسگاه نعمت‌آباد اسید پاشیدند»، «پنجشنبه ۱۸ خرداد؛ مردی ۴۰ ســاله پس از درگیری با اعضای یک خانواده در پارک فدائیان اسلام به ۱۶ نفر اسید پاشید»، «شنبه ۲۰خرداد؛ فرد اسیدپاش به بهانه اخذ مدارک خودرو به مادر همسر سابق خود اسید پاشید»، «شنبه ۲۷ خرداد؛ فردی ناشناس با حضور در منزل مردی ۷۸ ســاله ظرفی با مقداری اسید روی دختر و همسر وی ریخته و متواری شد» این‌ها خبرهای منتشر شده در مورد اسیدپاشی،فقط در خرداد ماه امســال اســت.
 
حوادث اسیدپاشی در حالی رخ می‌دهد که متاسفانه در قلب تهران و در کوچه پس کوچه‌های ناصرخسرو به راحتی می‌توان عمده فطریقه‌های اسید را پیدا کرد و از آنان اسید خرید، هرچند تعدادی از کسبه قدیمی این بازار معتقدند فقط به کارگاه‌ها و کارخانه‌های شناخته شده اسید می‌فطریقهند اما کاسبانی هم هستند که برای فطریقه این ماده خطرناک از شغل و دلیل خرید مشتریان خود سوال نمی‌کنند و حتی تعدادی از آنان به صورت تلفنی و اینترنتی هم فعالیت‌ می‌کنند.
 
برهمین اساس با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توان به فطریقهندگان مواد شیمیایی و اسید دست پیدا کرد البته برخی از این فطریقهندگان مجازی برای رونق کسب و کارشان حاضرند قیمت اسید را کمتر از بازار به مشتری پیشنهاد کنند در حالی که این دسترسی ساده و آسان به مواد شیمیایی عوارض و عواقب جبران ناپذیری به همراه دارد.
 
اسید سولفوریک لیتری دو هزار تومان
علی، یکی از فطریقهندگان مواد شیمیایی و اسید می‌گوید: من در اطراف تهران فطریقهنده مواد شیمیایی هستم اما چون از مرکز شهر فاصله دارم به همین خاطر با اعلام شماره در اینترنت مشتری‌های بسیاری پیدا کرده و فطریقه خوبی دارم، حتی اگر شما بخواهید اسید را برایتان با پیک موتوری می‌فرستم.
 
از او درباره قیمت اسید سولفوریک سوال می‌کنم که می‌گوید: اگر در بازار ۲۰ لیتر اسید سولفوریک را به شما ۹۰ هزار تومان می‌فطریقهند من با قیمت ۴۵ هزار تومان برایتان می‌آورم و هر چه میزان بیشتری بخواهید به همان نسبت قیمت کاهش می‌یابد به خاطر همین ۴ لیتر اسید ۳۰ هزار تومان تمام می‌شود.
 
این فطریقهنده حتی از من دلیل خرید و شغلم را نمی‌پرسد و برایش اهمیتی ندارد که برای چه کاری به این اسید نیاز دارم حتی با نام بردن از سایر اسید‌ها پیشنهاد می‌دهد که از بازار قیمت بگیرم و بعد برای تهیه به او مراجعه کنم، حتی می‌گوید لیست قیمت‌ اسید‌های دیگر از جمله اسید نیتریک ۶۴ نسبت، اسید فسفریک ۸۵ نسبت، فروکلین سه کاره، اسید کلریدریک، اسید سولفوریک، اسید نیتریک، جوهر نمک، اسید باطری ۱۲۵۰ درجه، اسید آنتیک کاری، اسید بوریک، اسید فرمیک ۸۵ نسبت، مایع زنگ بر اسید بنزوﺋیک، اسید سولفونیک، اسید فلوﺋوریدریک، اسید سیتریک خشک و آبدار، اسید لاکتیک رابه صورت تلگرامی برای من ارســال کند تا در صورت مناسب بودن قیمت‌ها باز هم به او مراجعه کنم.
 
کمپین مردمی «نه به خرده‌ فطریقهی اسید»
در همین راســتا گروهی از فعالان اجتماعی و مدنی با راه اندازی کمپین مردمی «نه به خرده فطریقهی اسید» خواهان ضابطه‌مند کردن دسترسی به اسید و مواد شیمیایی خطرناک در جهت پیشگیری از اسیدپاشی در جامعه هستند.
 
فعالان مدنی در این کمپین از نمایندگان مجلس و مسئولان کشور می‌خواهند برای کنترل و پیشگیری از خشونت اسید پاشی در جامعه محدودیت عرضه و فطریقه را آن از طریق “ضابطه‌مند کردن دسترسی به اسیدهای قوی و خطرناک (اسید سولفوریک، اسید سیتریک و موارد مشابه) ایجاد کنند و حتی برای این موضوع راهکارهای کارشناسی از جمله صدور شناسنامه مصرف برای اسید و سایر مواد شیمیایی خطرناک مورد نیاز برای کارگاه‌ها و صنایع، ثبت خرید و فطریقه های قابل پیگیری مربوط به اسید حتی در خرده فطریقهی‌‌ها، الزام مراکز و فطریقهگاه‌ها به ارائه امار مرتبط، در انحصار قرار دادن ارائه خدماتی که نیازمند اسید اســت به اشخاص ،شرکت‌ها و کارگاه‌های مشخص و تایید صلاحیت شده و نه عموم مردم و کنترل‎ میزان و محل مصرف اسید ها مورد اســتفاده کارخانه‌ها توسط واحدهای کنترل ایمنی مورد توجه قرار گیرد.
 
در همین راســتا تاکنون بیش از ۴ هزار نفر از فعالان اجتماعی، چهره‌های هنری و فرهنگی، روزنامه نگاران و شهروندان به این کمپین پیوسته و آن را امضا کرده‌اند. به نظر می‌رسد دسترسی آسان به مواد شیمیایی و ضعف قوانین نسبت به مجازات فرد اسیدپاش تاکنون مانع کاهش و حتی مبارزه با اسیدپاشی در کشور نشده اســت.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته اسید فطریقهی با پیک موتوری در تهران اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.