713054 987 امنیت قابل خریداری نیست؛ نیازمند یک مجمع امنیتی منطقه ای در خلیج فارس هستیم

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایـــران روز دوشنبه در نشست ســالانه ‘شورای روابط خارجی اروپا’ (ECFR) در برلین، با یادآوری تجربه ‘برجام’ به عنوان یک راه حل برد – برد، بر ضرورت وجود یک مجمع امنیتی منطقه ای در خلیج فارس برای ترویج گفت وگو تاکید کرد.

به نقل ایرنا، ظریف گفت: توافق هسته ای ایـــران به این علت موفق شد که برای همه یک پیروزی بود و ما باید اهمیت طرز تفکر مبنی بر حاصل جمع مثبت را به یاد داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: در مســاله هسته ای ما درگیر یک بازی باخت – باخت با آمریکا بودیم تا اینکه با مشارکت فعال اروپا توانستیم دردسر را باز تعریف کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان بر اهمیت نقش آفرینی اروپا در ترویج گفت وگو در خاورمیانه تاکید کرد و گفت: اتحادیه اروپا نمی تواند به بهای شکست دیگران به فکر پیروزی باشد و این مســاله ای اســت که ایـــران بخوبی از آن آگاه اســت.

وی افزود: اتحادیه اروپا از قابلیت ها و ارزشهای لازم برای کمک به مناقشه های منطقه خلیج فارس برخوردار اســت.

ظریف در بخش دیگری از سخنان خود در نشست شورای روابط خارجی اروپا به بررسی ریشه های دردسرات و ناامنی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا پرداخت و خاطرنشان کرد: این منطقه گرفـــــتار دردسرات ساختاری؛ عدم تقارن در اندازه، ثروت و جمعیت اســت و عدم توانایی کشورهای منطقه در پرداختن به نیاز مردم برای مشارکت در زندگی ملی منجر به واکنش های خشونت آمیز جوانان می شود.

وی افزود: امیدواری شخصی یکی از اجزای حیاتی ثبات اجتماعی و بین المللی اســت و ناامیدی منجر به نفرت می شود.

ظریف با بیان اینکه امنیت قابل خریدن نیست و سیاســت خارجی یک کالا نیست، یادآورشد: قراردادهای تسلیحاتی به معنای مشارکت نیست.

وی همچنین با رد گفتمان ترویج شده از سوی عربستان سعودی مبنی بر مقصر جلوه دادن دیگران، گفت: این نوع برخورد شبیه گفتمان داعش اســت.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: گفتمان نفرت و حذف در منطقه ما می تواند به سراسر جهان صادر شود و فجایعی فراتر از تصورات شما ایجاد کند.

ظریف امروز دوشنبه برای دیداری دوجانبه و شرکت در شورای روابط خارجی اروپا وارد برلین پایتخت آلمان شد. وی قرار اســت در ادامه این سفر اروپایی به ایتالیا برود. به گفته بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه، در این سفر که در چهارچوب روابط دوجانبه صورت می پذیرد، راههای گسترش و تعمیق روابط در حوزه های مختلف سیاسی و اقتصادی در گفت وگو با مقامات عالی رتبه آلمان و ایتالیا مورد گفتگو و رایزنی قرار می گیرد.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته امنیت قابل خریداری نیست؛ نیازمند یک مجمع امنیتی منطقه ای در خلیج فارس هستیم اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.