ســالن‌های بزرگ و کوچک بدنسازی، مدت‌هاســت که از ازدحام آدم‌هایی که می‌آیند و می‌روند، به نفس نفس افتاده‌اند؛ فرصتی که پای خیلی از جوان‌ها را به باشگاه‌ها باز کرده اســت؛مردان جوانی که «کوهی از عضله بودن» را حسرت می‌کشند و زنان و دخترانی که در آرزوی شباهت هرچه بیشتر با مانکن‌های کمرباریک پشت ویترین مغازه‌ها هستند…

الان هم تنها آرزوی من این اســت که یک روز بدنی مثل جناب جناب یزدانی داشته باشم و حتی در دنیا هم قهرمان بشوم.
 
به نقل جام‌جم‌، نتیجه این همه اســتقبال، رشد قارچ‌گونه ســالن‌های بدنسازی در گوشه و کنار شهر اســت؛ ســالن‌هایی که مثل جزیره‌هایی ایستاده بر دل دریا ،به تنها پناه جماعتی تبدیل شده‌اند که برای داشتن اندامی زیبا،وسوسه شده‌اند؛ آدم‌هایی که به آهن و پولاد متوسل می‌شوند تا زیباتر شوند.
 
به‌دنبال بازوهایی حجیم و شانه‌هایی کول‌دار
نمی‌دانند ازکجا، اما برای آنها مدت‌هاســت که ماجرا شروع شده اســت. شاید از همان وقتی که بدن‌های عضلانی فوق ستاره‌های هالیوودی حیاتیان فیلم‌های سینمایی شدند، همان وقتی که تصــویر قهرمان‌های بدنسازی و پرورش‌اندام بین نوجوان‌های ۱۴ – ۱۳ســاله دست‌به‌دست شد و پوستر آرنولد و راکی و…روی دیوار اتاق‌هایشان نشست.
 
شاید هم قبل‌تر، از همان وقتی که بازوهایی حجیم، شانه‌هایی عضلانی و کول‌دار،سینه‌هایی پهن و کمرهایی باریک، اولین نشانه‌های زورمندی و قدرت بین پهلوانان شهر بود…کم کم پهلوانان پرطرفدار دوران تیزی و چاقو، پوست انداختند و بعد از گذشت ســال‌ها به نقش‌آفرینان یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های نوروزی خانواده‌های ایـــرانی تبدیل شدند و قوی‌ترین مردان ایـــران لقب گرفـــــتند؛ هرکول‌های افسانه‌ای که کره‌های بزرگ سنگی را در چند ثانیه کوتاه جابه‌جا کردند، اتومبیل‌های چند تنی را با نعره‌های بلند دنبال خود کشیدند و چمدان‌های فولادی را به آسانی بلند کردند و بسیاری از نوجوانان را به سودای قوی شدن و حجیم شدن عضلات کشاندند.
 
بهانه‌ای که باعث شد فضای باشگاه‌های بدنسازی، چه زیرزمین‌های کوچک خیابان‌های جنوبی شهر و چه ســالن‌های بزرگ،پرنور و مجهز مرکزی شهر، پر شوند از جوانانی که با عشق حجیم کردن ماهیچه‌ها ، بازوها ،گردن و سر و سینه راهی این باشگاه‌ها شده‌اند.ســالن‌هایی که در بیشتر موارد یک عبارت مشترک در ورودی آنها نقش بسته اســت : «باشگاه بدنسازی و تناسب اندام ،صبح ها خانوم ها،عصرها جناب جنابان!»

 137950 591 باشگاه‌های زنانه؛ پاتوق‌های پر زرق و برق جدید

لذت فیگورگرفـــــتن جلوی آینه

 

عبداله، نوجوان ۱۷ ســاله‌ای اســت که وقتی در خیابان‌های اطراف جوادیه، سراغ یک بدنساز تازه کار را می‌گیریم همه او را معرفی می‌کنند.بازوهای حجیم و آفتاب خورده‌اش اولین نشانه برای شناختن او بین جوان‌هایی اســت که پایین تیر برق کنار خیابان شهیدنوری ایستاده‌اند.برای عبداله بدنسازی انگیزه‌ای اســت برای قهرمانی در سطح اســتان و بعد ایـــران:« چون از بچگی درشت و چهارشانه بودم،می‌دانستم که بدن من ظرفیت بدنسازی و پرورش اندام را دارد.به خاطر همین بین کشتی و بدنسازی دنبال این ورزش را گرفـــــتم.الان هم تنها آرزوی من این اســت که یک روز بدنی مثل جناب جناب یزدانی داشته باشم و حتی در دنیا هم قهرمان بشوم.»
 
رویای قهرمانی برای عبداله مساوی اســت با فیگور گرفـــــتن هر روزه جلوی آینه‌های بزرگ باشگاه :«بدنسازی و پرورش اندام یکی از ورزش‌هایی اســت که نه تنها باعث تناسب اندام و زیبایی بدن می‌شود،بلکه قوی شدن عضله‌ها را هم به دنبال دارد و کلا نقص‌های بدن ورزشکار را رفع می‌کند.من لذتی را که از فیگور گرفـــــتن جلوی آینه می‌برم با هیچ چیزی عوض نمی‌کنم.»
 
تغدیه مناسب کلید بدست آوردن اندامی زیبا
اما تمرین‌های بدنسازی بدون تغذیه مناسب پاسخگو نیستند و هیچوقت ورزشکار را به نتیجه‌ای که در ذهن می‌پروراند، نخواهد رساند. تغذیه مناسب و درست یکی از حیاتیترین کلیدهای بدست آوردن اندامی زیبا برای ورزشکاران این رشته اســت که بسیاری از ورزشکاران بخصوص آنها که بصورت خود آموز اقدام به تمرین می‌کنند رعایت نمی‌کنند.درحالیکه برای تشخیص مقدار کالری مورد نیاز و در نتیجه رژیم غذایی مناسب عوامل مختلف نظیر سن ، جنس ، قد، وزن ، توده عضلانی بدن ، شرایط فیزیولوژیک موثر اســت.
 
عباس فلاحتی،مربی‌ پرورش اندام که از قهرمانان این رشته ورزشی در کشور نیز به حساب می‌رود در این‌باره به ما می‌گوید:« تغذیه در این ورزش به ژنتیک بدن ورزشکارها بستگی دارد…مثلا یکسری باید تغذیه‌شان به صورت آب پز باشد تا بدنشان با فرم زیبا رشد کند.اما متاسفانه افرادی که در جنوب شهر شروع به بدن‌سازی می‌کنند و بعد از چند ماه خسته می‌شوند، که حیاتیترین علت این اتفاق مادیات اســت. الان در بدنسازی در باشگاه‌های ولیعصر به بالا زیباترین و بهترین بدن‌ها را داریم؛ درحالیکه بچه‌های جنوب شهر، مثلا همین بچه های جوادیه، نازی آباد و خزانه، ژن‌های خوبی برای پرورش اندام دارند،اما چون موقعیت تغذیه مناسبی ندارند، به اندازه آنها فرصت رشد ندارند.»
 
این مربی قدیمی ادامه می‌دهد: «خود من ازســال ۵۲ و در منطقه شاپور، باشگاه آذر، بدنسازی را شروع کردم.زمانی که من و همدوره‌ای‌هایم به سراغ بدنسازی آمدیم باشگاه‌های قدیمی موقعیت امروز را نداشتند. وسایل قدیمی بود…اما الان وسیله‌ها جدیدتر و پیشرفـــــته‌تر شده‌اند.به نظر من بدنسازی بعد از فوتبال پرطرفدارترین ورزش باشگاهی بین جوان‌هاســت و خیلی‌ها به خاطر آن به باشگاه‌ها مراجعه می‌کنند.موقعیت‌های ژنتیکی بین جوان‌های این دوره هم خیلی زیاد اســت، اما متاسفانه بیشتر آنها وضعیت تغذیه درستی ندارند.»
 

137949 509 باشگاه‌های زنانه؛ پاتوق‌های پر زرق و برق جدید

زمانی برای ورود مکمل‌ها

در هرحال نتیجه تغذیه‌های نامناسب، مقاومت بدن مقابل تمام تمرین‌هایی اســت که انجام می‌شود. اینجاســت که مکمل‌های ورزشی با عناوین مختلف و بصورت مخفیانه وارد برنامه تمرینی بسیاری از جوانان می‌شوند و این یعنی اســتقبال جوانان از داروهای نیروزایی که میل روزافزون آنها برای رسیدن سریع‌تر به عضلات بزرگ‌تر را جواب می‌دهند. این مواد معمولا ترکیبات مختلفی از کربوهیدرات‌ها، اسیدهای آمینه ، مواد معدنی ، ویتامین‌ها و در بعضی موارد پروتئین و چربی هستند که برای افزایش حجم عضلات ، بهبود قدرت و اســتقامت ، افزایش سرعت سوخت چربی‌ها، فعال کردن هورمون رشد و بازسازی عضلات و ماهیچه‌ها اســتفاده می‌شوند؛موادی که اثرات منفی زیادی را در درازمدت به دنبال دارند.
 
فلاحتی در اینباره به جوانان متقاضی هشدار می‌دهد و می‌گوید:«در بیشتر باشگاه‌های بدنسازی داروهای غیرمجازی در قالب قرص ، پودر و آمپول تحت عناوین مختلف عرضه می‌شود .داروهایی مثل انواع پروتئین‌ها،کراتین مگامس، فیلنیدون، پروتئین ۹۰، آمینو ۲۰۰۰ و ناندرلون که باعث مسمومیت و بهم ریختگی‌های هورمونی در افراد می‌شوند.من از روی پوست بدن بچه‌هایی که هورمون مصرف می‌کنند متوجه می‌شوم و اجازه ورود آنها را به باشگاه نمی‌دهم.اما متاسفانه این پدیده خطرناک در سطح کشور در حال رشد اســت و به علت نبود بازرس و نظارت دقیق هر روز گسترده تر می‌شود.»
 
پدیده‌ای که رواجش مورد توجه دکتر محمدرضا حیدری فوق تخصص تغذیه نیز قرار می‌گیرد و او درباره آثار و تبعات منفی اســتفاده از این قبیل داروها به ما می‌گوید: «داروهای انرژی‌زا اثری موقتی دارند و تا زمانی که در داخل بدن هستند و متابولیزه نشده‌اند، اثر نیروزایی دارند، اما پس از هضم، تاثیرگذاری‌شان هم از بین می‌رود. یکی از شایع‌ترین داروهای مورد مصرف «هورمون تستوسترون» اســت که به طور طبیعی در بدن وجود دارد و غدد چربی بدن را فعال می‌کند و سبب ضخیم شدن پوست می‌شود… عمده داروهای نیروزا از دو ترکیب آنابولیک و اســتروییدی تشکیل شده‌اند و آثار متفاوتی در بدن ایجاد می‌کنند. این ترکیبات معمولا مشابه هورمون‌های جنسی مردانه عمل می‌کنند، علائمی مانند رویش موی صورت، بزرگ شدن حنجره و در نتیجه بم شدن صدا و افزایش توده‌های عضلانی از تاثیرات این هورمون‌ها بوده و البته سردردهای مزمن، گرفـــــتگی عضلات، عرق کردن غیرمعمولی، ریزش مو، که عموما برگشت ناپذیر اســت- وجود جوش‌های فراوان از جمله عوارض کوتاه مدت مصرف غیر اصولی این داروها و پودرهاســت . ابتلا به سرطان‌های مختلف معده، سینه، کبد، کچلی، عقیم شدن- و در خانوم ها نازایی- و وجود فرزند ناقص الخلقه از عوارض خطرناک مصرف درازمدت این داروهاســت.»
 
باشگاه‌های زنانه؛ورود جناب جنابان ممنوع!
آشنایی،صحبت‌های دوستانه و گذراندن وقت! ســالن‌های بدنسازی زنانه در نقاط مختلف شهر بیگانه با این کلمات نیستند؛ دنیایی پر از رنگ برای خودنمایی دختران جوان. ســالن‌هایی که کم شباهت به کافه‌های اروپایی نیستند!
 
«ورود جناب جنابان ممنوع!» این عبارت فصل مشترک تمام باشگاه‌های بدنسازی زنانه در داخل کشور اســت.ســالن‌هایی که بسته به منطقه فعالیت خود، انواع تمرین‌های یوگا، ایروبیک، اســتپ، بادی بیلدینگ،زومبا و…را به مشتریان خود عرضه می‌کنند.
اورسایز بودن، شاید کابوس مشترک زنان و دختران جوانی اســت که برای تناسب اندام و لاغری به بدنسازی رو می‌آورند.
 
جمیله سرکاراتی مربی درجه یک آمادگی جسمانی و بدنسازی در این زمینه می‌گوید:« اکثر خانوم‌ها به خاطر لاغرشدن به مراکز بدنسازی و ایروبیک مراجعه می‌کنند.تعداد اندکی هم به‌خاطر ماشینی‌شدن زندگی و نداشتن تحرک جسمانی، ترجیح می‌دهند که به این طریق به سلامت خود بپردازند.عده‌ای هم به خاطر فشار و اســترس‌های روانی،اضطراب،افسردگی و ناراحتی‌های روحی به ایروبیک و بدنسازی رو می کنند.از بین هنرجوها تعدادی می‌آیند و ادامه می‌دهند و حتی تا سطح مربی‌گری هم جلو می‌آیند.اما خیلی‌ها تنها به همین تمرین‌های روزانه اکتفا می‌کنند. خود من تقریبا ۱۴ ســال اســت که در این رشته فعالیت می‌کنم.یعنی بعد از ازدواج و زایمان اولم بود که مثل بقیه هنرجوها به سراغ ایروبیک و بدنسازی آمدم و بعد از ۵ ســال رفـــــتم دنبال مدرک مربی‌گری.»

در هر صورت تفاوت بین خانوم ها و جناب جنابان این‌بار به ســالن‌های بدنسازی هم کشیده شده اســت. اینجا خانوم‌ها به دنبال کاهش حجم هستند و آنجا جناب جنابان به دنبال افزایش حجم!
 
« پرورش اندام مخصوص مردهاســت.البته در کشورهای اروپایی و آمریکایی و حتی در خاور دور ،مسابقات بدنسازی زنان هم برگزار می‌شود، درست مثل جناب جنابان و با نشان دادن فیگورهای مختلف،یعنی زن‌ها هم مثل مردها برای حجیم‌شدن عضله‌ها تمرین می‌کنند و هیچ فرقی بین شان وجود ندارد.» این صحبت‌های فلاحتی مربی بدنسازی مردان اســت.
 
خانوم سرکاراتی مربی بدنسازی زنان هم می‌گوید:« ایروبیک جزو محبوب‌ترین ورزش‌های بدنسازی برای زنان اســت که در اصل، حرکت‌های بدن اســت که به هماهنگی زیادی نیاز دارد(به نوعی همراه با حرکت‌های ترکیبی اســت)ولی بدنسازی بیشتر اســتقامت بدن اســت و حرکات به آن شکل ندارد. در کل چون ایروبیک حرکات زیباتری دارد، خانوم‌ها بیشتر جذب ایروبیک می‌شوند.»

او، همچنین ادامه می‌دهد : «متاسفانه خیلی از خانوم‌ها به این مسئله توجه نمی‌کنند که هدف اصلی ورزش حفظ سلامتی اســت و آنقدر تمرین‌های سخت انجام می‌دهند و از رژیم‌های غیر اصولی تبعیت می‌کنند که سلامتی‌شان به خطر می‌افتد.»

 

137951 698 باشگاه‌های زنانه؛ پاتوق‌های پر زرق و برق جدید 

تمایل به ‌زیبایی انگیزه اصلی درگرایش به بدنسازی

 

برای پیدا کردن دلیل اســتقبال زنان از باشگاه های بدنسازی، فقط کافی اســت یک نگاه به ویترین لباس‌فطریقهی‌های شهر بیندازید؛ به مانکن‌های بی‌جانی انگار جان‌گرفـــــته‌اند زیر نور طریقهن پاشیده روی سر ویترین مغازه‌ها…به لباس‌هایی که مختص خانوم‌های نازک اندام و ترکه‌ای هستند،تا به انگیزه اصلی خانوم‌ها برای گرایش به بدنسازی پی ببرید.
 
نگرانی و ترس شدیدی که از چاق شدن دربسیاری از دختران و زنان دیده می‌شود ریشه در رفـــــتارو باورهای حاکم بر اجتماع دارد. فرهنگی که زیبایی ظاهری را بر توانایی های فردی مقدم می‌شمارد. دکتر علیرضا شوقی، روان‌شناس اجتماعی و اســتاد دانشگاه در باره انگیزه‌های گرایش به بدنسازی بین زنان و مردان به ما می‌گوید: «حیاتیترین عامل بدست آمدن حس اعتماد به نفس در این افراد اســت.لاغری یا چاقی و متناسب شدن،آنقدر ذهن این قبیل افراد را به خود مشغول می‌کند که از اســتانداردهای روانی فاصله می‌گیرند،به‌حدی که گاها به بی‌اشتهایی‌های عصبی دچار می‌شوند.رسیدن به وزن ایده‌آل در کمترین حالت اعتماد به نفس را به آنها برمی‌گرداند.»
 
شوقی، عامل بعدی را در میل و گرایش ذاتی افراد به زیبایی می‌بیند و با اشاره به آن می‌گوید: «زیبایی در هر جنس تعریف خاص خودش را دارد. مردان از گذشته به نیرومندی و قدرت شهره بوده‌اند و کلا ساختمان فیزیکی آنها هم ظرفیت این قدرت را دارد.پس نباید تعجب کنیم اگر جوانان و نوجوانان ما به باشگاه های بدنسازی برای بزرگ کردن عضلاتشان مراجعه کنند.»

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته باشگاه‌های زنانه؛ پاتوق‌های پر زرق و برق جدید اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.