برای نخستین بار واپسین سری از کیا ریو و یا نسل چهارم، در نمایشگاه خودروی پاریس فرانسه در ســال ۲۰۱۶ میلادی به جهان معرفی شد. در مراکز طراحی کیا توسط پیتر شرایر (PETER SCHREYER) واقع در آمریکا و آلمان این اتومبیل پایه ریزی گردید. ساختمان جدید ریو مجهز به اوورهنگ‌های بلندتری در جلو، کاپوتی بزرگتر، و ستون C قائم‌تری گردیده اســت.

توما – مدل هاچ‌بک این اتومبیل از نسخه پیشین خود ۱۵ میلی‌متر درازتر،۵ میلی‌متر پهن‌تر و همچنین ۵ میلی‌متر بلندتر می باشد. از پایان ســال ۲۰۱۶ میلادی ساخت مدل جدید ریو آغاز شد. مدل هاچ‌بک این اتومبیل تنها در بازار اروپا به بازار ارائه می‌شود اما هر دو مدل هاچ‌بک و سدان آن در آمریکا فروخته می‌شوند. در کشورهایی چون کره جنوبی، مکزیک و الجزایر کیا ریو جدید ساخته می شود.

نسخه هاچ‌بک کیا ریو مدتی قبل ، توسط سایت «DRIVEARABIA» مورد آزمایش و بررسی قرار گرفـــــت که ترجمه متن آن را در اینجا تقدیمتان می‌کنم.
کیا ریو یک هاچ‌بک ساب کامپکت می باشد که از طرف یک تولید کننده کره‌ای به بازار ارائه می‌گردد. این اتومبیل اولین نماینده در این کلاس نمی باشد چون که عمدتاً این سگمنت خودرویی تحت کنترل و سلطه ژاپنی‌ها بود. از سمت دیگر ما شاهد حضور این اتومبیل در بازار امارات و دیگر کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، به دلیل قیمت مناسب آن هستیم. می‌رسد اما به نظر در این جریان، که نسل جدید ریو خود را آماده ایفا نقش جدیدی کرده اســت. به تازگی در یک رویداد رسانه‌ای توانسته‌ایم تستی با آن داشته باشیم.
ریو جدید در مقایسه با سلف خویش اتومبیلی بزرگتر اســت و به دنبال آن فضای درونی اتاق آن نیز توسعه پیدا کرده اســت. به ویژه نمای خارجی آن در کادر جلو بهبود پیدا کرده اســت و طرح قسمت پشت آن نیز از نسل قبلی آن فولکس‌واگن گلف تأثیر گرفـــــته اســت که البته نکته بدی هم نیست.

درون کابین این خودرو از نظر فناوری های نوین بهبود پیدا کرده اســت. اتومبیل مورد بحث و آزمون ما مجهز به یک صفحه نمایش صوتی – عــکسی به سایز ۵ اینچ، درگاه USB، صفحه LCD به سایز ۳٫۵ اینچ در پانل پشت فرمان، سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک و صندلی‌های چرمی بود. با وجودی که فضای درون کابین برای اســتقرار بزرگســالان بالغ مناسب می باشد ولی سرنشینان بلندقامت تر برای اســتقرار آسوده و راحت خود در قسمت عقب این اتومبیل ناچار هستند که سرنشینان جلویی را برای حرکت رو به جلوی صندلی خود، وادار کنند.
1x1.trans بررسی مشخصات فنی کیا ریو هاچ‌بک ۲۰۱۸


در مرحله نخست ما ، نسخه ۱٫۴ لیتری این خودرو را در نظر داشتیم. مدلی که از توانی برابر ۹۹ اسب بخار و گشتاوری برابر با ۱۳۳ نیوتن متر اســتفاده می کرد. با وجودی که رانندگی با پیشرانه ۱٫۴ لیتری کیا ریو در خیابان های درون شهرها کاملاً قابل کنترل و به اصطلاح در دست بود، اما گاهی اوقات این پیشرانه در بزرگراه‌ها و در سرعت‌های بالای ۸۰ کیلومتر دچار وازدگی می‌شد و به گفته کاربران عملکرد آن مختل می شد. گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک این خودرو نرم بوده و شیفت دنده‌ها نیز در آنها به‌راحتی و خوبی صورت می‌پذیرفـــــت اما معکوس گیری دنده‌ها اندکی همراه با تأخیر بود که این موضوع با نبود حالت ضربه از بالا به پایین در دنده آن، همراه بود. به همین دلیل این گیربکس به اندازه ای نیازمند” پیش برنامه‌ریزی ” در مواقع سبقت‌گیری در بزرگراه‌ها می باشد. همچنین ما مختصراً با نسخه ۱٫۶ لیتری ریو نیز رانندگی کردیم، نسخه‌ای که قدرتی معادل ۱۲۳ اسب بخار را دارد و به همین خاطر حرکت آن در بزرگراه‌ها، نسبت به نسخه ۱٫۴ لیتری‌اش، از بهبود محسوسی برخوردار اســت.
1x1.trans بررسی مشخصات فنی کیا ریو هاچ‌بک ۲۰۱۸
با وجودی که سواری این خودرو محکم به نظر می‌آید اما همچنان نرم اســت. خودروی آزمون ما به رینگ‌های آلومینیمی ۱۷ اینچی تجهیز شده بود. این با وجودی اســت که در حالت اســتاندارد کیا ریوی جدید مجهز به رینگ‌های ۱۵ اینچی می باشد و می‌توان حدس زد که از سواری نرم‌تری هم نسبت به مدل مجهز به رینگ‌های ۱۷ اینچی آن بهره می‌برد. در سرعت بالاتر از ۹۰ کیلومتر بر ساعت، صدای باد رفـــــته‌رفـــــته بالا خواهد رفـــــت اما صدای ناشی از حرکت لاســتیک ها در بزرگراه‌ها به اندازه ای پایین آمده اســت.
ما نمی توانیم که در مورد مشخصات مدیریت و کنترل این اتومبیل مطالب زیادی بیان کنیم، چون که اغلب آن را در بزرگراه‌ها رانده‌ایم. در برخی از پیچ‌وخم‌هایی که از آن عبور کردیم، بادی رول بدنه به اندازه مناسبی بود اما صدای زوزه ناشی از لاســتیک‌ها به اندازه کافی این هشدار را به ما داد که به جایگاه قبلی خود باز گردیم. هیچ حسی تقریباً در فرمان این خودرو وجود ندارد اما در مقابل سبکی و وزن مناسبی را القاء می‌کند.

کیا ریو مدل ۲۰۱۸ به قطع و یقین یک محصول رقابتی می باشد. بدون تردید نمای ظاهری آن بهبود یافته و امکانات جدید بیشتری هم که در کابین آن در نظر گرفـــــته شده، این اتومبیل را به یک جایگزین خوب برای سایر رقیبانش تبدیل کرده اســت. با وجودی که نسخه ۱٫۴ لیتری ریو از مصرف عالی سوخت برخوردار اســت اما ما نسخه ۱٫۶ لیتری آن را ترجیح می‌دهیم آن‌هم تنها به این دلیل که این نسخه از کارکرد بهتری در بزرگراه‌ها برخوردار می باشد.

نکات مثبت
• قیمت
• مصرف سوخت
• تجهیزات رفاهی و ایمنی
نکات منفی
• کند بودن مدل پایه آن (نسخه ۱٫۴ لیتری)
• فضای تنگ قسمت عقب
مشخصات فنی کیا ریو هاچ‌بک مدل ۲۰۱۸
نسخه ۱٫۶ لیتری
توان: ۱۲۳ اسب بخار
گشتاور: ۱۵۶ نیوتن متر
شتاب صفر تا صد: ۱۱٫۵ ثانیه
حداکثر سرعت: ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت
مصرف سوخت ترکیبی: ۷ لیتر در هر یک‌صد کیلومتر مسافت
نسخه ۱٫۴ لیتری
توان: ۹۹ اسب بخار
گشتاور: ۱۳۳ نیوتن متر
شتاب صفر تا صد: ۱۲٫۵ ثانیه
حداکثر سرعت: ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت
مصرف ترکیبی سوخت: ۶ لیتر در هر یک‌صد کیلومتر مسافت
نوع گیربکس: ۶ سرعته اتوماتیک
ابعاد
طول/عرض/ارتفاع: ۴۰۶۵/۱۷۲۵/۱۴۵۰ میلی‌متر
فاصله بین دو محور: ۲۵۸۰ میلی‌متر
وزن: ۱۲۳۱ کیلوگرم
قیمت
در امارات: ۴۸,۰۰۰ الی ۵۶,۰۰۰ درهم (حدود ۱۳,۱۰۰ الی ۱۵,۳۰۰ دلار)
محل ساخت نسخه‌های صادراتی به خاورمیانه: کره جنوبی

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته بررسی مشخصات فنی کیا ریو هاچ‌بک ۲۰۱۸ اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.