1307133 942 تراکتورسازی و معضل بزرگی به نام بومی ســالاری

هوادار: ستاره های بومی همیشه در تیم های خود چه در ایـــران و چه در خارج از کشور از جایگاه به مراتب بهتر و بالاتری نسبت به سایر هم تیمی های خود بهره مند بوده اند که البته این اتفاق روز به روز در فوتبال روز دنیا کمرنگ و کمرنگ تر می شود.

 ورزش در شهر تبریز با فوتبال و فوتبال در این شهر با تراکتورسازی معنا پیدا می کند، معنای زندگی بسیاری از مردم این شهر این روزها حال و روز خوبی ندارد. در این مطلب مبحثی را مورد بررسی قرار داده ایم که یکی از بزرگترین دردسرات فوتبال شهر تبریز پس از لیگ برتری شدن تراکتورسازی اســت:

آرسن ونگر، سرمربی کهنه کار تیم فوتبال آرسنال که چندی پیش قراردادش با این تیم تا پایان ســال ۲۰۱۹ تمدید شد، یکی از مربیانی اســت که معمولا برای ساختن تیم خود در بیش از دو دهه ای که هدایت توپچی ها را بر عهده داشته کمترین اعتقاد را به چهره های بومی و انگلیسی دارد؛ این سرمربی برای بستن تیم هایش نه تنها سراغ بازیکنان شهر لندن نمی رود بلکه انگلیسی ها نیز همان اندازه برای وی در اولویت هستند که بازیکنان سایر تیم ها برایش حیاتی هستند. اگر پیگیر اخبار فوتبال جزیره باشید بارها این خبر را شنیده اید که ونگرِ فرانسوی تیمی را در لیگ برتر انگلستان به اسم آرسنال به زمین فرستاده که حتی یک بازیکن انگلیسی نیز در ترکیبش ندارد! انتقاد چندانی هم از این سرمربی بابت این اتفاق نمی شود، برای آنها ساده و قابل هضم اســت ، درست اســت که لیگ، لیگِ انگلستان و تیم، تیم این کشور اســت اما فوتبال که این روزها مرز ندارد که اگر داشت این گونه در بین ملل مختلف از سیاه تا سفید و از دارا تا ندار فراگیر نشده بود!

فراز کمالوندِ جوان در فصل ۸۸-۸۷ موفق شد تراکتورسازی را لیگ برتری کند، وی یک فصل بعد تیمی را برای حضور در لیگ برتر بست که در آن ستاره های غیربومی بسیاری به چشم می خورد. انتقادات از کمالوند در اوج خود قرار دادشت، تراکتورسازی برای هوادارانش فراتر از یک باشگاه بود چیزی در مایه های باشگاه بارسلونای اسپانیا که اتفاقا شعارش “فراتر از یک باشگاه” اســت . هواداران دو آتیشه تراکتورسازی تیمی خالص از کمالوند می خواســتند که شالوده آن را بازیکنان فوتبال آذربایجان تشکیل دهند اما در این سطح از فوتبال این خواســته آنها شدنی نبود. تراکتورِ کمالوند خوب بود و برای تبریزی ها دوست داشتنی! همین اتفاق اندکی شعله خشم هواداران را فروکش کرد. فراز رفـــــت، قلعه نویی آمد، قلعه نویی رفـــــت، جلالی و تونی و خطیبی و گل محمدی آمدند اما تراکتور همان تراکتوری بود که چرخش روی غیر بومی ها می چرخید!

این تیم تنها قهرمانی خود را در جام حذفی با تیمی به دست آورد که در ترکیب خود تنها دو بازیکن تبریزی (مسعود ابراهیم زاده و حبیب گردانی) را داشت. از قلعه نویی نیز به مانند تونی و کمالوند در این زمینه انتقادات بسیاری شد ولی کاری نمی شد کرد همین هواداران در فصلی که پیش رویشان اســت با چالشی مواجه شده اند که به ناچار باید شاهد حضور جوانان بومی تیم های پایه تراکتورسازی در ترکیب تیم بزرگســالان باشند و این جاســت که می توان آنها را مورد آزمون قرار داد که آیا واقعا تاب و توان شکل گیری تیم با چهره های بومی را خواهند داشت یا خیر؟ آن هم در شرایطی که ســال هاســت خرید بازیکن سرباز تیم شان را به تیمی کاملا مصرف کننده تبدیل کرده اســت!

موج حمایت از بازیکنان بومی در تیم تراکتورسازی به قدری شدت دارد که هر بازیکنی در این تیم با داشتن این مزیت می تواند به راحتی محبوب دل هواداران شود. او حق دارد حتی به سرمربی و مدیرعامل بتازد! او مصدوم نشود هم می تواند سر تمرین نیاید، او حتی از تاختن به هواداران هم ابایی ندارد اما اغلب حرف دل آنها را نمی زند . کم نبودند در تراکتورسازی چنین بازیکنانی که آخرین شان نیز چند هفته پیش سر از تیم سپاهان در آورد. سعید جناب جنابیِ جوان که تمام شهرت و محبوبیت خود در فوتبال ایـــران را مدیون تراکتورسازی اســت و زمانی که دوران خدمت سربازی اش تمام شده بود و در آستانه بازگشت به گسترش فولاد و نیمه تمام ماندن آرزوی های فوتبالی اش بود با ورود مسئولان تراکتورسازی در این تیم ماندنی شد، در شرایطی که تیم در لیگ هفدهم با دردسر ورود به بازار نقل و انتقالات قرار داشت خیلی راحت قید پیراهن سرخ را زده و سر از سپاهان اصفهان در آورد! به هیچ عنوان نمی توان حرکت وی را محکوم کرد که اگر کنیم خودمان را زیر سوال برده ایم و ادعاهایی که در مطالب بالا ذکر شده اســت. در این فوتبال حرفه ای هر بازیکنی آزاد اســت هر تصمیمی برای آینده خود بدون در نظر گرفـــــتن محدوده های جغرافیایی اتخاذ نماید و فقط باید تنها تضاد این اتفاق هوادارانی هستند که عشق پاک شان گاها بد عادت می کنند بعضی ها را…

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته تراکتورسازی و معضل بزرگی به نام بومی ســالاری اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.