324204 966 حصر شاهزاده در قصر

فرارو- هفته گذشته، پادشاه عربستان سعودی سنت جانشینی را برهم زد و با برکناری “محمد بن نایف” پسر ۳۱ ســاله‌اش “محمد بن سلمان” را ولیعهد خود کرد.

به نقل فرارو به نقل از نیویورک‌تایمز، به گفته برخی مقامات که خواســتند نامشان فاش نشود، محدودیت‌های جدیدی برای مردی که تا هفته گذشته مسئول خدمات امنیتی پادشاهی بود تعیین‌شده اســت تا از هرگونه مخالفت احتمالی با ولیعهد جدید جلوگیری شود.

مشخص نیست این محدودیت‌ها تا چه زمانی پابرجا باشند. یکی از مشاوران دادگاه سلطنتی عربستان از خبرنگاران خواســت پاسخ سؤالاتشان را از وزارت اطلاعات جویا شوند که برقراری تماس با مقاماتش در روز چهارشنبه امکان‌پذیر نبود. روز چهارشنبه یکی از مقامات ارشد وزارت امور خارجه عربستان در گفتگوی تلفنی این اخبار را “بی‌اساس و نادرست” خواند.

شاهزاده ارشد که به‌عنوان وزیر کشور فعالیت می‌کرد با برادرزاده ۳۳ ســاله‌اش جایگزین شد. بدین ترتیب شغلی که برایش احترام عمیقی در واشنگتن و سایر پایتخت‌های خارجی به وجود آورده بود را از دست داد. کشورهای خارجی به دلیل فعالیت‌هایش در مبارزه با گروه تروریستی القاعده، احترام زیادی برایش قائل بودند.

حامیان محمد بن سلمان از ارتقای او ابراز خشنودی کردند و ولیعهدیِ شاهزاده جوان و جاه‌طلب را چشم‌اندازی مثبتی برای آینده پادشاهی دانستند.

اما ارتقای مقام او آینده سیاسی بسیاری از شاهزادگان مسن‌تر را خراب کرد که برخی از آن‌ها محمد بن سلمان را بی‌پروا، بی‌تجربه و تشنه قدرت می‌دانند. شاهزاده محمد وزیر دفاع کشور نیز هست و شخص او مسئول مداخله نظامی در یمن و مبارزه با شورشیان حوثی در این کشور اســت.

رسانه‌های دولتی عربستان تلاش کرده‌اند این انتقال قدرت را بی حاشیه به عــکس بکشند و بارها ویدئویی را پخش کردند که محمد بن سلمان دست نایف را می‌بوسد و برایش دعای خیر می‌کند.

324205 419 حصر شاهزاده در قصر

اما محدودیت‌های شاهزاده نایف نشان می‌دهد برخی از اعضای خانواده سلطنتی از این تغییر خشنود نیستند و حضور عمومی او می‌تواند احساس نارضایتی را تشدید کند.

یکی از مقامات ارشد آمریکا دراین‌باره گفت: “این محدودیت نشان می‌دهد محمد بن سلمان هیچ مخالف و رقیبی نمی‌خواهد. هیچ اقدام محافظه‌کارانه‌ای را در خانواده نمی‌پذیرد و می‌خواهد بدون مخالفت مستقیم ارتقا یابد.”

این مقام آمریکایی گفت ایالات‌متحده با وزارت کشور عربستان در تماس بوده اســت، اما مقامات آمریکایی هیچ‌گونه ارتباط رسمی با محمد بن نایف نداشته‌اند و با دقت اوضاع را زیر نظر دارند.

یکی دیگر از مقامات ارشد آمریکا گفت: “محمد بن نایف دوست و متحد بزرگی برای آمریکا بود. نمی‌خواهیم شاهد رفـــــتار ناخوشایند با او باشیم.”

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته حصر شاهزاده در قصر اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.