دوران گوشی‌های موبایل با باتری‌ قابل تعویض به پایان خود نزدیک اســت و به نظر می‌رسد در ســال ۲۰۱۷ این موضوع نه‌تنها اهمیتی ندارد، بلکه مزایایی هم برای تولیدکنندگان و خریداران گوشی‌های موبایل فراهم کرده اســت.

در ســال‌های گذشته، گوشی‌هایی که از باتری قابل تعویض اســتفاده می‌کنند، بسیار کم شده اســت. به نظر می‌رسد این موضوع اهمیتش را هم برای تولیدکنندگان و هم برای مصرف‌کنندگان از دست داده باشد. این روند نشان می‌دهد که قابل تعویض بودن باتری یک گوشی، دیگر مزیتی محسوب نمی‌شود. تا چند ســال پیش، این‌که کاربر بتواند به‌راحتی باتری گوشی را جدا کند، یکی از مزایای اصلی گوشی‌های اندروید در مقایسه با آیفون‌های اپل بود. شرکت‌های سازنده نیز از این موضوع برای بازاریابی گوشی‌های خود و تشویق خریداران اســتفاده می‌کرد؛ اما چه اتفاقی افتاد که این مورد در گوشی‌های اندروید هم از بین رفـــــت؟ اگر بخواهیم خیلی خلاصه پاسخ این سؤال را بدهیم، باید بگوییم واقعا دیگر نیازی به باتری‌ قابل تعویض وجود ندارد.

مقاله‌های مرتبط:

پیشرفـــــت فناوری باتری‌ها

دلایل زیادی برای تغییر ذکرشده وجود دارد؛ ولی ساده‌ترین و حیاتی‌ترین دلیل، پیشرفـــــت چشمگیر باتری‌ها طی ســال‌های گذشته بوده که نیاز به تعویض آن‌ها را کم کرده اســت. امروزه باتری‌ها شارژدهی زیادی دارند و از فناوری‌های مختلفی هم اســتفاده می‌کنند. به‌عنوان‌ مثال، فناوری‌هایی مثل شارژ سریع و شارژ بی‌سیم به‌ نوعی اســتاندارد در گوشی‌ها تبدیل شده‌اند. این فناوری‌ها کمک می‌کنند که کاربر بتواند حتی بدون نیاز به کابل شارژر و در سریع‌ترین زمان ممکن، گوشی خود را شارژ کند. شارژرهای همراه (Power Bank) نیز همیشه در کنار کاربران هستند؛ درنتیجه، نیاز به باتری دوم کم‌کم اهمیتش را از دست داد.

93fc60f2 9790 44b7 8383 de06c30c35fb دیگر نیازی به گوشی با باتری قابل تعویض ندارید

مورد بعدی این اســت که عمر مفید گوشی‌های موبایل کم شده و هنگامی‌که کارایی باتری گوشی کم می‌شود، کاربران به‌جای تعویض باتری، یک گوشی جدید خریداری می‌کنند. به‌طور متوسط، عمر مفید باتری یک گوشی دو ســال اســت و پس از آن، کارایی خود را از دست می‌دهد؛ اکثر کاربران هم گوشی خود را حداکثر دو ســال نگه می‌دارند.

تغییر ذائقه‌ی خرید

مورد بعدی این اســت که کاربران گوشی‌های موبایل دیگر تمایلی به خرید باتری اضافه برای گوشی خود ندارند. امروزه کاربران ترجیح می‌دهند یک گوشی زیبا و کارآمد بخرند و سپس به سراغ لوازم جانبی مفید مثل کارت حافظه یا دوربین قابل اتصال بروند. شرکت‌های سازنده هم برای اینکه با ذائقه‌ی خریداران همسو باشند، به سراغ تولید لوازم جانبی جدید رفـــــته‌اند و دیگر باتری‌های یدکی تولید نمی‌کند.

حذف باتری غیر قابل تعویض به شرکت‌های سازنده کمک می‌کند که فضای داخل گوشی را بهتر مدیریت کنند

جدا از دوربین، پردازنده و نمایشگر، یکی از حیاتی‌ترین معیارهای انتخاب گوشی برای کاربران، زیبایی و خوش‌دست بودن گوشی اســت؛ ازاین‌رو، شرکت‌های سازنده به سمت مواد اولیه اعلا و بدنه‌های باریک‌تر رفـــــته‌اند و برای این کار، باتری‌ قابل تعویض فدا شده اســت. حذف باتری غیر قابل تعویض کمک می‌کند که فضای داخل گوشی بهتر مدیریت شود و امکاناتی مثل مقاومت در برابر نفوذ آب هم به گوشی‌ها اضافه شود. پس از اپل، شرکت‌هایی مثل سامسونگ و اچ‌تی‌سی هم به سراغ حذف باتری‌های قابل تعویض رفـــــته‌اند که می‌توان نتیجه‌ی این موضوع را در تفاوت طراحی بین دو گوشی گلکسی اس ۵ و گلکسی اس ۶ مشاهده کرد. بدنه‌ی زیبا، باریک و ضد آب گلکسی اس ۸ نتیجه‌ی تکامل همین روند بوده اســت.

36a4cb7d 1495 4c57 9105 1b3a578ce033 دیگر نیازی به گوشی با باتری قابل تعویض ندارید

ال‌جی یکی از معدود شرکت‌هایی اســت که دیرتر از بقیه، به سراغ حذف کردن باتری قابل تعویض از گوشی‌هایش رفـــــت. جی ۵ آخرین پرچم‌دار این شرکت بود که باتری قابل تعویض داشت و این موضوع سبب شد که این گوشی نتواند بدنه‌ای به زیبایی پرچم‌داران دیگر (مثل رقیبش یعنی گلکسی اس ۷) داشته باشد و اتفاقا فطریقه خیلی خوبی هم در جهان نداشت؛ به همین دلیل ال‌جی اســتراتژی ساخت گوشی‌هایش را تغییر داد و به سمت تولید گوشی‌هایی زیباتر و باکیفیت‌تر با باتری غیرقابل تعویض رفـــــت که نتیجه‌ی این تغییر را می‌توان در گوشی جی ۶ مشاهده کرد.

انتخابی که دیگر اهمیتی ندارد

باتری غیر قابل تعویض دیگر برای خریداران گوشی‌ هوشمند اهمیتی ندارد و نمی‌تواند به‌عنوان ابزاری برای بازاریابی اســتفاده شود. این مورد سبب شده اســت که امروزه تجربه‌ی بهتری هنگام کار کردن با گوشی‌ هوشمند داشته باشیم؛ تجربه‌ای که حاضر نخواهیم بود به خاطر تعویض باتری از دست بدهیم.

f8f8e520 10a8 4ec7 a147 dcc5b117575d دیگر نیازی به گوشی با باتری قابل تعویض ندارید

اگر تعویض باتری هنوز برایتان یکی از معیارهای حیاتی هنگام خرید گوشی اســت، مدل‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید تهیه کنید؛ ولی باید دور گوشی‌های رده‌بالا و پرچم‌دار را خط بکشید. نظر شما در مورد این موضوع چیست؟

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته دیگر نیازی به گوشی با باتری قابل تعویض ندارید اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.