شرکت کوالکام روی سیستمی برای شارژ خودروهای الکتریکی در حال حرکت کار می‌کند. کوالکام نام این سیستم را FABRIC گذاشته و  اخیرا با موفقیت این سیستم را آزمایش کرده اســت.

FABRIC نام پروژه‌ی کوالکام در حوزه‌ی شارژ خودروهای الکتریکی اســت. کوالکام اخیرا توانست با موفقیت این پروژه را روی خودروهای الکتریکی در حال حرکت آزمایش کند. با وجود این‌که این شرکت با همکاری اتحادیه اروپا از ســال ۲۰۱۴ پروژه‌ی فابریک را آغاز کرده اســت؛ اما این اولین آزمایش موفق پروژه فابریک محسوب می‌شود. آزمایش در شهر ورسای کشور فرانسه انجام شد که در آن توانستند دو خودروی رنو کانگورو مجهز به تجهیزات شارژ بی‌سیم در مسیر معین با سرعت معمول بزرگراه را تا ۲۰ کیلووات شارژ کنند.

9f12e5e8 dadc 4081 bed4 901be9ef07a2 سیستم جدید کوالکام برای شارژ خودروهای الکتریکی در حال حرکت

سرعت شارژ سیستم FABRIC نسبت به شارژ مستقیم که می‌تواند خودروهای برقی را در کمتر از یک ساعت ۱۵۰ کیلووات شارژ کند، بسیار کمتر اســت. این سیستم با سرعت شارژ فعلی را می‌توان با Trickle-charging (شارژ باتری پر با سرعت بسیار کم برای نگه‌داشتن باتری در حالت شارژ کامل) گوشی‌‌های هوشمند مقایسه کرد؛ یعنی نمی‌توان آن را برای شارژ باتری خودرو به کار برد، بلکه باید از آن برای ثابت نگه‌داشتن میزان شارژ اســتفاده کرد. این پروژه توسط کوالکام طراحی شده اســت؛ اما مسیر آزمایشی و دیگر تجهیزات توسط شرکت‌های دیگری ساخته می‌شود. در آزمایش اخیر، شرکت VEDECOM مسیر و سایر تجهیزات را ساخته اســت.

اتحادیه اروپا ۹ میلیون دلار روی سیستم FABRIC سرمایه‌گذاری کرده اســت. این پروژه در حال گذراندن آزمایش‌های امکان‌سنجی برای اســتفاده از آن برای شارژ جاده‌ای وسایل حمل و نقل اســت. FABRIC روی فاکتورهای زیادی تأثیر دارد. اما به‌طور کل می‌توان گفت پیاده‌سازی این سیستم همراه با ایستگاه‌های شارژ ثابت، در مقیاس وسیع کافی اســت. از جمله مواردی که برای امکان‌سنجی این پروژه اســتفاده می‌شود، می‌توان به زمان ساخت و بودجه اشاره کرد. کوالکام و شرکایش هنوز در مورد زمان اتمام و بودجه مورد نیاز برای اتمام این پروژه و همچنین مدت‌زمان لازم برای امکان‌سنجی حرفی نزده‌اند. احتمالا این سیستم در خودروهای خودران بهتر عمل کند.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته سیستم جدید کوالکام برای شارژ خودروهای الکتریکی در حال حرکت اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.