تصور کنید که چنین رفـــــتاری را ایـــران با اتباع سعودی می کرد؛ آیا برای “العربیه” عربستان، یک سوژه جذاب برای ساختن برنامه های متعدد ضد ایـــرانی نبود؟ آیا وزارت خارجه عربستان موضوع را در مجامع بین المللی به عنوان مصداق نقض فاحش حقوق بشر پیگیری نمی کرد؟

توما – گاه پیش می آید که قایق صیادان در خلیج فارس دچار دردسر می شود و موج ها، قایق را به سمت آب های کشورهای دیگر می برد. این اتفاقی متعارف اســت و همواره کشورهای ساحلی خلیج فارس، صیادان همسایه را به سمت آبهای کشور مبدأ هدایت می کنند.

اینک اما، عربستان سعودی بعد از قطع رابطه با ایـــران، گویا با انسانیت نیز قطع رابطه کرده اســت. اخیراً صیادان ایـــرانی که به دلیل خراب شدن قایق هایشان، گرفـــــتار موج های دریا شده، ناخواســته وارد آب های عربستان می شوند، توسط یگان ساحلی عربستان با بی رحمی تمام مورد حمله قرار می گیرند، به خاک عربستان منتقل می شوند، بدون محاکمه زندانی می شوند، ماه ها اجازه تماس با خانواده ندارند، حتی به خودشان هم گفته نمی شوند تا چه مدت باید در حبس بمانند و در نهایت، آنها را سوار قایق معیوب خودشان می کنند و در وسط دریا رهایشان می کنند!

این که دو دولت ایـــران و عربستان با یکدیگر دردسر سیاسی دارند، واقعیتی ملموس اســت اما این، به هیچ روی دلیل نمی شود که سعودی ها، شهروندان کشورمان که جرمی مرتکب نشده اند و ناخواســته و به دلیل خرابی قایق هایشان وارد آب های آنها شده اند را این گونه مورد آزار و اذیت قرار دهند و عرف انسانی هدایت آسیب دیدگان به کشور خودشان را زیر پا بگذارند.

714475 940 صیادان ایـــرانی، عربستان سعودی و کم کاری وزارت خارجه ایـــران

اصلاً گیریم که این افراد مرتکب جرم ورود غیر قانونی به آب های عربستان شده اند؛ حتی در چنین وجهی نیز آیا نباید خانواده های آنان را در جریان بگذارند؟ نباید به آنها اجازه مکالمه با خانواده هایشان را بدهند؟ نباید به آنها اجازه دفاع از خود در دادگاه بدهند؟ نباید به آنها بگویند که مدت محکومیت شان چقدر اســت؟!

در چنین وضعیتی وظیفه وزارت خارجه کشورمان چیست؟ درست اســت که ایـــران و عربستان رابطه دیپلماتیک ندارند و نمی توانند از طرق متعارف، پیگیر حقوق شهروندان شان در خاک یکدیگر باشند ولی آیا نمی توان گزارش بدرفـــــتاری های عربستان را به مجامع بین المللی ارائه کرد؟
آیا نمی توان از طریق سفارت سوئیس که حافظ منافع دو کشور در دوران قطع روابط اســت، موضوع را پیگیری کرد؟
آیا از طرق دیگری مانند نمایندگان دو کشور در سازمان ملل، نمی توان به همدیگر نامه نگاری کرد؟ (کما این که نامه عربستان به ایـــران برای دعوت ایـــرانی ها به حج، توسط نماینده سعودی در سازمان ملل تسلیم ایـــران شد).
آیا از منظر دیپلماسی عمومی نمی توان موضوع را در سطح جهانی، رسانه ای کرد تا عربستان زیر فشار افکار عمومی قرار گیرد؟!

تصور کنید که چنین رفـــــتاری را ایـــران با اتباع سعودی می کرد؛ آیا برای “العربیه” عربستان، یک سوژه جذاب برای ساختن برنامه های متعدد ضد ایـــرانی نبود؟ آیا وزارت خارجه عربستان موضوع را در مجامع بین المللی به عنوان مصداق نقض فاحش حقوق بشر پیگیری نمی کرد؟

چند روز پیش، ۵ صیاد ایـــرانی که ۱۳ ماه در زندان های عربستان حبس بودند، در میان دریا رها شدند و توانستند نیمه های شب خود را به ایـــران برسانند. آیا در این مدت، وزارت خارجه ایـــران، اقدامی از طریق کشورهایی مانند عراق یا عمان برای آزادی آنها انجام داده بود؟ اگر پاسخ منفی اســت که باید تأسف خورد و اگر مثبت اســت، گزارش آن را به مردم بدهند.

نکته دیگری که باعث نگرانی و ناراحتی اســت ، این که همسر یکی از صیادان ایـــرانی در گفت و گو با روزنامه “شهروند” مدعی شده اســت که بعد از ناپدید شدن صیادان ایـــرانی و ناامید شدن از کمک مسوولان اســتانداری بوشهر، خودشان شماره دریابانی عربستان را پیدا کرده و بعد از مدت ها سرگردانی، از زندانی شدن صیادان خبردار شده اند.
آیا در چنین شرایطی، نهادهای دولتی وظیفه ای برای حمایت های حقوقی از شهروندان ندارند یا این که می توانند با این یک جمله که “چون با عربستان رابطه نداریم، نمی توانیم کاری بکنیم” خود را معاف از هر گونه حمایتی بدانند؟

این بخش از صحبت های همسر یکی از صیادان دستگیر شده ایـــرانی را بخوانید:
«مسئولان اســتانداری هیچگونه پیگیری نکردند، به ما گفتند که رابطه ما با عربستان قطع اســت و نمی‌توانیم پیگیری کنیم. من خودم با‌ هزار بدبختی رفـــــتم و شماره دریابانی عربستان را پیدا کردم و تماس گرفـــــتم. خودم زبان عربی می‌دانم، با آنها صحبت کردم و اسم‌شان را دادم و آنها گفتند که این سه‌نفر پیش ما هستند. هرچه پرسیدم قرار اســت چه اتفاقی بیفتد، جوابی ندادند. حکم را به ما نمی‌گفتند. فقط گفتند حالشان خوب اســت. بعد از آن چندبار دیگر هم زنگ زدم، گفتند که باید دولت ایـــران نامه رسمی به آنها بنویسد و حکم صیادان را بخواهد، ما هم در یک نامه رسمی جواب را می‌دهیم.
درخواســت‌شان را به مسئولان اســتانداری منتقل کردم. حتی فایل صوتی برایشان بردم. اما آنها گفتند ما نمی‌توانیم به هر شماره‌ای که به ما می‌دهید، تماس بگیریم. از کجا معلوم آن‌جا دریابانی عربستان اســت. اســتانداری هیچ‌کاری برای ما نکرد. فقط کمیته امداد بوشهر بود که از نظر مالی به ما کمک کرد.»

هم اکنون از دولت و وزارت امور خارجه چند مطالبه مورد انتظار اســت:

۱ – با توجه به این که هنوز تعدادی از صیادان ایـــرانی در زندان های عربستان هستند، از طرق دیپلماتیک مانند کشورهای ثالث و مجامع بین المللی، پیگیر آزادی آنها باشند.

۲ – حقوق نقض شده صیادان ایـــرانی در بند – هم آزاد شده ها و هم زندانی ها – را از طریق مجامع بین المللی پیگیری کنند و توان رسانه ای را نیز برای کشاندن پای افکار عمومی به این قضیه فعال کنند.

۳ – در صورتی که سعودی ها همچنان به رویه نادرست خود در قبال صیادان ایـــرانی ادامه دهند، مقابله به مثل را به عنوان راهی هر چند تلخ ولی گریزناپذیر در دستور کار خود قرار دهند تا عربستانی ها “مجبور” به اصلاح رفـــــتار خود شوند.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته صیادان ایـــرانی، عربستان سعودی و کم کاری وزارت خارجه ایـــران اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.