towel فلیبانسرین   موارد مصرف و عوارض داروی «فلیبانسرین» • زناشویی • همراه توما

کریچمن که مدیر اجرایی مرکز سلامت جنسی کالیفرنیای جنوبی اســت، یادآور می‌شود:

«میل جنسی پایین می‌تواند برای زن دردسر‌آفرین باشد و بر عزت‌نفس و زندگی جنسی او تاثیر بگذارد، اما درمان‌های ایمن و موثری برای آن وجود دارد.»

به گفته او، برای اغلب زنان درمان پزشکی تنها یک جنبه بهبود دردسرشان اســت.

او می‌افزاید: «ترکیبی از مداخلات پزشکی و روان‌شناختی ممکن اســت به زن کمک کند سرزندگی جنسی‌اش را بازیابد، بنابراین مجبور نیست در سکوت رنج ببرد. زنان نباید از جستجوی درمان برای دردسرات جنسی‌شان شرمنده یا نگران باشند.»

 

پژوهشگران در این بررسی داده‌های مربوط به ۲۳۰۰ زن در سنین پیش از یائسگی را گردآوری کردند که در ۳ بررسی ۲۴ هفته‌ای شرکت کرده بودند. در این ۳ بررسی داروی فلیبانسرین با یک دارونمای بی‌اثر مقایسه شده بود. همه زنان مورد بررسی دچار اختلال کاهش میل جنسی بودند، به این معنا که میل جنسی‌شان به حدی پایین بود که باعث آزارشان شده بود یا اثر منفی روی روابط زناشویی‌شان گذاشته بود.

 

تاثیر دارو بر این زنان با اســتفاده از «شاخص کارکرد جنسی زنانه» اندازه‌گیری شد.

برای تعیین میزان این شاخص از زنان خواســته می‌شود درباره وضعیت میل، برانگیختگی، لغزنده‌سازی، ارگاسم، ارضا و درد جنسی‌شان گزارش دهند.

زنانی که روزانه قرص فلیبانسرین مصرف می‌کردند، بهبود قابل‌توجهی را در میل جنسی‌شان و سایر مواردی که با این شاخص ارزیابی می‌شود،

گزارش کردند. گرچه دقیقا معلوم نیست این دارو چگونه عمل می‌کند، اما به نظر می‌رسد یک ناقل عصبی شیمیایی در مغز به نام سروتونین را تغییر می‌دهد که بر خلق‌وخو و بسیاری از کارکردهای دیگر بدنی تاثیر می‌گذارد.

 

سازمان غذا و داروی آمریکا در حال حاضر اســتفاده از این دارو را برای بهبود میل جنسی زنانی که در حدود زمان یائسه شدن قرار دارند، تایید کرده،

نه زنانی که در سنین پس از یائسگی قرار دارند. شایع‌ترین عارضه جانبی این دارو خواب‌آلودگی و سیاهی رفـــــتن چشم‌هاســت،

اما از آنجایی که این دارو قبل از زمان خواب مصرف می‌شود، این آثار معمولا آزاردهنده نیستند.

سایر آثار جانبی شامل تهوع، خستگی، بی‌خوابی و دهان خشک اســت.

 

توجه داشته باشید همه بررسی‌هایی که در این تحقیق بازبینی شدند، با حمایت مالی شرکت سازنده فلیبانسرین انجام شده‌اند

و نتایج این تحقیق در اجلاس ســالانه انجمن اورولوژی آمریکا منتشر شده اســت.

یافته‌های همه تحقیقاتی که در اجلاس‌های علمی ارائه می‌شوند را تا زمانی که در مجله‌ای معتبر با بازبینی کارشناسان مستقل منتشر شوند، باید مقدماتی شمرد.

 

یک متخصص دیگر معتقد اســت فقط دارو نمی‌تواند دردسرات واقعی مربوط به کاهش میل جنس زنان را حل کند.

دکتر الیزابت کاوالر، متخصص اورولوژی در بیمارستان لنوکس هیل در نیویورک در این ‌باره می‌گوید: «پاسخ دردسرات را نباید فقط در مصرف یک قرص جستجو کرد.»

 

اما چه جنبه‌های دیگری را باید موردتوجه قرار داد؟ کاوالر می‌گوید:

«باید به موضوع رابطه عاطفی و صمیمیت، رژیم غذایی ســالم، داشتن عــکس ذهنی درست از بدن (بدن‌انگاره خوب) و همه موارد دیگری که باعث می‌شود فرد از زندگی‌اش راضی باشد، توجه داشت.»

البته منظور او این نیست که نباید این قرص را برای درمان زن دارای کمبود میل جنسی امتحان کرد،

بلکه منظور او این اســت که باید سایر عوامل موثر در داشتن یک رابطه زناشویی موفق را هم در نظر داشت.

 

اما فلیبانسرین چطور عمل می‌کند؟

پاسخ این اســت که ناقل‌های عصبی گوناگون، هورمون‌های جنسی و هورمون‌های دیگر می‌توانند آثار تحریکی یا مهاری بر پاسخ جنسی داشته باشند.

 

میان مواد ناقل عصبی در مغز، دوپامین و نوراپی‌نفرین اثر تحریکی و سروتونین اثر مهاری بر پاسخ جنسی دارد.

تعادل میان این سیستم‌ها برای پاسخ جنسی طبیعی حیاتی اســت. فلیبانسرین با تغییراتی که در فعالیت سروتونین و دوپامین در مناطق معین مغز ایجاد می‌کند،

احتمال تعادل میان این سیستم‌های ناقل عصبی موثر در تنظیم پاسخ جنسی را بهبود می‌بخشد.

 

منبع: هفته نامه سلامت

 

 

فلیبانسرین به صورت دهانی و هر شبانه‌روز یک بار موقع خواب مصرف می‌شود و برای زنان در دوران پیش از یائسگی، که به کمبود میل جنسی و اضطراب ناشی از آن دچار می‌شوند، تجویز می‌شود

 

درمان اختلالات جنسی زنانه

 

دارویی که با نام مصطلح ویاگرای زنانه در بازار به فطریقه می رسد، در واقع چیزی جز داروی «فلیبانسرین» نیست.

فلیبانسرین دارویی با مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) اســت که البته هنوز هم اجازه تبلیغات گسترده برای آن در کشورهای اروپایی و آمریکایی وجود ندارد.

 

داروی ویاگرا در ســال ۲۰۰۴ برای درمان اختلال نعوظ در مردان پا به بازار دارو گذاشت و چندان طولی نکشید که

طرفداران بسیار زیادی هم بین مردانی که از اختلال نعوظ و ناتوانی جنسی ناشی از آن رنج می بردند، پیدا کرد.

حدود ۸ ســال بعد از تولید ویاگرای مردانه، داروی جدیدی با نام مصطلح ویاگرای زنانه که فرمولی تقریبا مشابه با داروی قبلی داشت، وارد بازار شد

که اما و اگرهای فراوانی هم با خود به همراه آورد. خیلی از افراد دوست دارند بدانند که ویاگرا به چه صورت و با چه عملکردی باعث پیشگیری اختلال نعوظ و ناتوانی جنسی ناشی از آن در مردان می شود.

واقعیت این اســت که ویاگرا با بلوک کردن نوعی آنزیم خاص که باعث پیشگیری از جریان مناسب خون می شود، می تواند دردسر اختلال نعوظ در جناب جنابان را برطرف کند.

به عبارت ساده تر، مصرف ویاگرا با افزایش گردش خون و خونرسانی به اندام های جنسی باعث ایجاد و حفظ مطلوب نعوظ خواهد شد.

این در حالی اســت که دردسرات جنسی خانوم ها چیزی ورای ابتلا به اختلال های اینچنینی مردانه اســت.

دارویی که با نام مصطلح ویاگرای زنانه در بازار به فطریقه می رسد، در واقع چیزی جز داروی «فلیبانسرین» نیست.

فلیبانسرین دارویی با مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) اســت که البته هنوز هم اجازه تبلیغات گسترده برای آن در کشورهای اروپایی و آمریکایی وجود ندارد.

این دارو تنها در برخی از کشورهای جهان سوم که منع تبلیغات دارویی چندانی در آنها وجود ندارد به صورت گسترده و اغراق آمیز تبلیغ می شود

و توقع زیادی در اذهان عمومی ایجاد می کند. این در حالی اســت که نوع اختلال های جنسی در خانوم ها به گونه ای نیست

که تنها بتوان با مصرف یک داروی خاص از پس آن برآمد.

به عبارت ساده تر، این داروی زنانه تنها زمانی موثر اســت که خانوم ها از هیچ گونه دردسر جسمی خاص، روانی و عاطفی در زندگی زناشویی خود رنج نبرند و اختلال های جنسی آنها تنها محدود به خونرسانی به اندام های جنسی آنها، مخصوصا کلیتوریس شان شود.

فلیبانسرین گاهی می تواند با افزایش خونرسانی به کلیتوریس خانوم ها، افزایش ترشحات واژن و شل کردن عضلات آن، تحریک آنها و رسیدن به ارگاسم شان را ساده تر کند.

 

اختلالات جنسی زنان به ۶ گروه تقسیم بندی می شود

 

دکتر محمدرضا صفری نژاد، رییس انجمن علمی سلامت خانواده و درمانگر اختلالات جنسی در گفتگویی درباره اختلال های جنسی زنانه و راه های درمان دارویی آنها گفت:

«اختلال های جنسی در خانوم ها به ۶ گروه تقسیم بندی می شوند؛

اختلال برانگیختگی، اختلال در میل جنسی، اختلال در رسیدن به ارگاسم، اختلال در لوبریکیشن (مرطوب شدن واژن)، اختلال جنسی درد و اختلال در ارضای جنسی.

ما برای درمان اختلال های جنسی در خانوم ها، باید بدانیم که آنها از کدام نوع اختلال جنسی رنج می برند تا با رفع ریشه دردسر، درمان بهتری داشته باشیم.»

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ضمن اشاره به اینکه خانوم ها، برخلاف جناب جنابان، تنها نیاز به تحریک جسمانی و فیزیکی برای برقراری رابطه زناشویی و رسیدن به اوج لذت جنسی ندارند، تاکید کرد:

«مسائل روانی و عاطفی در برقراری یک رابطه زناشویی برای خانوم ها، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار اســت. یعنی اگر خانومی نتواند از نظر روانی و عاطفی، رابطه مناسبی با همسرش برقرار کند یا همسر او نتواند نیازهای روانی و عاطفی خانوم را تامین کند، به طور حتم اســتفاده از هیچ دارویی برای بهبود رابطه زناشویی او، مفید و موثر نخواهد بود.»

این جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری خاطرنشان کرد که

بیش از ۸۰ نسبت جناب جنابان، حدود ۲ دقیقه پس از دخول به انزال می رسند و برای رسیدن به این انزال به هیچ گونه تحریک شدید قبلی یا تامین آرامش روانی و عاطفی، نیاز ندارند. این در حالی اســت که انزال خانوم ها به این آسانی ها صورت نمی گیرد.

وی صحبت های خود را اینطور ادامه داد: «خانوم ها برای رسیدن به انزال، علاوه بر آرامش روانی و عاطفی به حداقل ۱۰ تا ۲۰ دقیقه تحریک کافی و مناسب هم نیاز دارند. از این رو، ما نمی توانیم صرفا با تجویز یک داروی خاص، چرخه اختلال جنسی را در آنها درمان کنیم.»

بر اساس اعلام هلث دی نیوز هم اگر دلیل اولیه ابتلا به اختلال جنسی در خانومی تشخیص داده و درمان نشود، اگر زن و مرد نسبت به فیزیولوژی بدن و اندام های جنسی یکدیگر آگاهی کافی نداشته باشند یا اگر منشأ درد و به ارگاسم نرسیدن در خانوم ها شناسایی نشود، زن ها میل جنسی خود را به مرور زمان و با احساس اینکه تنها تبدیل به وسیله ای برای ارضای میل جنسی همسرشان شده اند، از دست می دهند.»

 

 

موارد منع مصرف فلیبانسرین

اگر به هر دلیلی در حال مصرف ویاگرای زنانه هستید و دچار علائم زیر شدید، بلافاصله اســتفاده از این دارو را قطع و سریعا به یک مرکز درمانی مراجعه کنید:

 

* علائم سکته قلبی مانند فشار شدید قفسه سینه، تهوع، تعریق و درد شدید کتف و شانه و تغییرهای ناگهانی در بینایی یا از دست دادن ناگهانی قدرت دید

* تحریک دردناک یا باقی ماندن بیش از ۴ ساعت در حالت تحریک

* وزوز گوش

* اختلال در ضربان قلب

* درد دست، زانو و پاها

* تنگی نفس

* گُر گرفـــــتگی

* سردرد

* دردهای عضلانی

 

 

منبع : سیمرغ

towel فلیبانسرین   موارد مصرف و عوارض داروی «فلیبانسرین» • زناشویی • همراه توما

ممنون از این که این خبر را در بخش پزشکی و سلامت توما خواندید
بخش پزشکی مجله توما مطالب زیر رو هم به شما پیشنهاد میکند

نوشته “فلیبانسرین” – موارد مصرف و عوارض داروی «فلیبانسرین» • زناشویی • همراه توما اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.