قطع روابط دیپلماتیک «مراکش» با تهران

 

تحریریه استاد ایرانی -به گزارش خبرگزاری رویترز ناصر بوریطه، وزیر امور خارجه مراکش به خبرنگاران گفت که کشورش سفارت خود در تهران را تعطیل می‌کند و سفیر ایران را هم از رباط اخراج می‌کند. بوریطه ایران و متحدش، جنبش حزب‌الله لبنان را متهم کرد که از طریق آموزش و تامین تسلیحات، از جبهه پولیساروی حمایت می‌کنند.

این دومین بار است که طی ده سال گذشته مراکش روابط خود را با ایران قطع می‌کند.مراکش در سال ۱۳۸۷ هم به دلیل آن چه دخالت ایران در امور بحرین می‌خواند روابط خود را با تهران قطع کرد. رابطه ایران و مراکش شش سال بعد از سر گرفته شد اما دو کشور هرگز روابط گرمی را تجربه نکردند. قطع روابط مراکش با ایران در حالی صورت می‌گیرد که این دو تیم در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه هم‌گروه هستند و قرار است روز ۲۵ خرداد با هم بازی کنند.

جبهه پولیساریو یا جنبش استقلال‌طلب صحرای غربی، سازمانی شبه‌نظامی است که برای استقلال منطقه صحرای غربی مبارزه می‌کند. منطقه صحرای غربی که بین موریتانی و مراکش واقع شده تا سال ۱۹۷۵ مستعمره اسپانیا بود. در حال حاضر بخش بزرگی از صحرای غربی در اختیار دولت مراکش است؛ موضوعی که از سوی نهادهای بین‌المللی به رسمیت شناخته نمی‌شود.

جبهه پولیساریو مبارزات خود را از سال ۱۹۷۳ میلادی به عنوان یک گروه مقاومت علیه استعمار اسپانیا و برای استقلال صحرای غربی آغاز کرد. پولیساریو پس از خروج اسپانیا در سال ۱۹۷۶ با تقسیم صحرای غربی میان دو کشور موریتانی و مراکش مخالفت کرد. قرارداد صلح میان موریتانی و پولیساریو در سال ۱۹۷۹ به نزاع میان این دو خاتمه داد. در این میان مراکش بخش بزرگی از صحرای غربی را ضمیمه خاک خود کرد. از آن پس جبهه پولیساریو به مبارزه علیه مراکش ادامه داده است.

تا لحظه مخابره این خبر وزارت خارجه و یا هیچ یک از مقامات عالی رتبه دستگاه دیپلماسی کشورمان، به این تصمیم مراکش واکنشی نشان نداده اند.