مشخصات پردازنده‌های گرافیکی Vega 56 و Vega 64 که قرار اســت در آی‌مک پرو اپل اســتفاده شوند، از طریق آپدیت درایور لینوکس AMD به بیرون درز کرد.

مقاله‌های مرتبط:

آپدیت جدید درایور لینوکس کارت‌های گرافیک AMD، مشخصات پردازنده‌های گرافیکی وگا ۵۶ و وگا ۶۴ را که قرار اســت در آی‌مک پروهای جدید اپل اســتفاده شوند، فاش کرده اســت.

بنا به اطلاعات به‌دست‌آمده از درایور AMD، وگا پرو ۵۶ از ۵۶ واحد محاسبه، ۳۵۸۶ پردازنده‌ی اســتریم و ۸ گیگابایت حافظه‌ی گرافیکی از نوع HBM2 اســتفاده می‌کند و پهنای باند آن برابر با ۴۰۰ گیگابایت بر ثانیه خواهد بود. درحالی‌که قدرت انجام محاسبات ممیز شناور تک‌دقتی (FP32) این پردازنده برابر با ۱۱ ترافلاپ (نزدیک به قدرت کارت انویدیا GTX 1080ti) اســت، قدرت انجام محاسبات ۱۶ بیت نیم‌دقتی (FP16) پردازنده‌ی گرافیکی جدید AMD (که برای انجام کارهایی چون پردازش عــکــس هـا، رندر سه‌بعدی و هوش مصنوعی اســتفاده می‌شود) در حالت پیک به ۲۲ ترافلاپ می‌رسد.

3c2d2721 a069 46bf 8566 c39d912b230e مشخصات دقیق پردازنده های گرافیکی آی مک پرو فاش شد

نسخه‌ی دیگر پردازنده‌های گرافیکی AMD که قرار اســت در آی‌مک پرو اســتفاده شود، وگا پرو ۶۴ نام دارد. این GPU دارای ۶۴ واحد محاسبه، ۴۰۹۶ پردازنده‌ی اســتریم و ۱۶ گیگابایت حافظه‌ی گرافیکی از نوع HBM2 اســت؛ اما پهنای باند آن هنوز مشخص نیست. اطلاعات درزکرده حکایت از آن دارند که وگا پرو ۶۴ ، قدرتی برابر با ۱۳ ترافلاپ در محاسبات FP32 و ۲۵ ترافلاپ در محاسبات FP16 در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

عملکرد FP16 دو برابری کارت‌های جدید AMD درحالی اســت که عملکرد FP16 کارت‌های جدید انویدیا در اکثر موارد به عملکرد FP32 آن نمی‌رسد یا عملکرد مشابهی با آن دارد. برای مثال جالب اســت بدانید عملکرد FP16 کارت GTX 1080ti کمتر از یک ترافلاپ اســت. البته بخش عمده‌ای از کاربردهای مورد نیاز اکثر کاربران (مانند بار پردازشی بازی‌های ویدئویی که به محاسبات سنگین هندسی نیاز دارد) همچنان بستگی بالایی به عملکرد FP32 کارت دارند.

اینکه افزایش قدرت محاسبات FP16 چقدر برای کاربران عادی تأثیرگذار خواهد بود، هنوز مشخص نیست؛ اما کسانی که از گرافیک جدید AMD برای مقاصدی چون هوش مصنوعی و ویرایش عــکــس هـا اســتفاده می‌کنند، قطعا متوجه افزایش چندبرابری عملکرد گرافیکی دستگاه خواهند شد.

ab49b809 4f39 47dc 93c6 4ed8b60c583e مشخصات دقیق پردازنده های گرافیکی آی مک پرو فاش شد

درحال‌حاضر تنها کارتی که از چیپ‌ست‌های Vega Pro 56 و Vega Pro 64 اســتفاده می‌کند، Radeon RX Vega Frontier edition اســت که AMD آن را به‌تازگی معرفی کرده اســت. هنوز اطلاعات بسیار کمی از این کارت بالارده و کارت‌های سری گیمینگ وگا در دسترس اســت و مشخص نیست که آیا AMD درایور این کارت‌ها را برای macOS نیز عرضه خواهد کرد یا خیر. پیش‌فطریقه کارت‌های فرانتیر ادیشن RX Vega با قیمت ۱۲۰۰ دلار برای نسخه‌ی مجهز به خنک‌کننده‌ی هوایی و ۱۸۰۰ دلار برای نسخه‌ی خنک‌کننده‌ی مایع، از همین حالا شروع شده اســت. این کارت‌ها برای اســتفاده در ورک‌اســتیشن‌ها طراحی شده‌اند و تا یک هفته‌ی دیگر به بازار عرضه خواهند شد.

انتظار می‌رود در جریان کنفرانس ســالانه‌ی SIGGRAPH که ماه آینده با محوریت پردازنده‌های گرافیکی در لس آنجلس برگزار می‌شود، اطلاعات بیشتری از کارت‌های جدید AMD، مخصوصا سری گیمینگ وگا منتشر شود.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته مشخصات دقیق پردازنده های گرافیکی آی مک پرو فاش شد اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.