نمکدان شکستن کافی نیست
مطالعات انجام شده نشان داد که غذاهای رستوران‌ها و غذاهای فرآوری شده‌ی کارخانه‌ای که در مغازه‌ها به فطریقه می‌رسند، حدود ۷۰ نسبت از سدیم خوراکی‌ای را که مردم می‌خورند در خود جای داده‌اند.
سدیم، یکی از عوامل حیاتیی اســت که منجر به فشار خون بالا می‌شود، و از دلایل اصلی حمله‌ی قلبی و سکته اســت. انجمن قلب آمریکا، حداکثر مقداری که از سدیم در روز پیشنهاد می‌کند، ۲۳۰۰ میلی‌گرم اســت، که برابر یک قاشق چای‌خوری نمک اســت که به نسبت سن، نژاد و یا مبتلا بودن به فشار خون بالا، این مقدار کمتر خواهد بود. اما از آن جایی که مردم مقدار زیادی از غذاهای فرآوری شده‌ی مغازه‌ها و رستوران‌ها و فست فودها را می‌خورند، پرهیز از سدیم کاری دشوار برای آن‌ها محسوب می‌شود. پس برای حل این دردسر، انجمن دارو در ســال ۲۰۱۰ پیشنهاد کرد که به شکل تدریجی مقدار سدیم موجود در کالاهای کارخانه‌ای کاهش داده شود.
بین دسامبر ۲۰۱۳ و دسامبر ۲۰۱۴، محققان ۴۵۰ نفر را از سه نقطه‌ی متفاوت آمریکا گرد هم آوردند که نسبتهای برابری از آن‌ها، لاتین، آفریقایی-آمریکایی، آسیایی و سفید پوست بودند و از ۱۸ تا ۷۴ ســال سن داشتند.
در ابتدای این مطالعه، هر کدام از افراد معاینه شدند و برای ۴ روز بعد از آن، گزارشی از غذاهایی که خوردند به محققان دادند و همراه گزارشاتشان نمونه‌هایی برابر با مقدار نمکی را که به غذاهای خانگیشان افزوده بودند، در اختیار محققین قرار دادند.
در تقسیم بندی بر اساس سن، مقدار سدیم در گروه‌ها مشابه یکدیگر بود و به طور میانگین ۳۵۰۱ میلی‌گرم در روز دریافت می‌کردند – که بیش از ۵۰ نسبت، بیشتر از مقدار توصیه شده بود.
محققان دریافتند:
• مقدار سدیمی که در غذاهای غیر خانگی وجود داشت، اصلی‌ترین منبع سدیم دریافتی بود (۷۰٫۹ نسبت) و بعد از آن، سدیمی که به شکل طبیعی در غذاها وجود داشت قرار گرفـــــت (۱۴٫۲ نسبت)؛
• بعد از آن‌ها، نمکی که در طبخ غذا افزوده می‌شد (۵٫۶ نسبت) و بعد، نمکی که به هنگام خوردن غذا افزوده می‌شد (۴٫۹ نسبت)
• سدیمی که در آب شیر، مکمل‌های غذایی و داروهای ضد اسید وجود داشت، حداقل آمار را به خود اختصاص داد (کمتر از ۰٫۵ نسبت)
دکتر لیزا جی. هارنک، سرپرست این مطالعه: این که به بیماران بگوییم تا نمکدان را کنار بگذارند کافی نیست، و به جای آن، اگر قصد داریم تا با آموزش، از سدیم موجود در تغذیه‌ی افراد بکاهیم، تمرکز اصلی ما باید بر روی غذاهای فرآوری شده‌ی کارخانه‌ای و غذاهای رستوران‌ها باشد. تولید کنندگان محصولات غذایی و رستوران‌ها باید تشویق شوند تا سدیم موجود در محصولات خود را کاهش دهند و به مردم آموزش داده شود تا از تغذیه‌ای پیروی کنند که در آن مقدار مجاز سدیم رعایت شده باشد.
اگر می‌خواهید تغذیه‌ای را پیش بگیرید که سدیم دریافتی خود را به کمتر از ۲۳۰۰ میلی‌گرم در روز محدود کنید، باید در انتخاب غذاهای خود در رستوران‌ها و به هنگام خرید مواد غذایی دقت کنید. در مورد غذاهای بسته بندی شده، می‌توان از جدول ارزش غذایی موجود بر روی آن‌ها اســتفاده کرد تا محصولاتی را که سدیم کمتری دارند، انتخاب کنید و وقتی می‌خواهید بیرون غذا بخورید، از پیشخدمت بخواهید تا مقدار سدیم موجود در غذاها را برای شما شرح دهد. همچنین اگر افزودن نمک به هنگام صرف غذا یا طبخ آن برایتان یک عادت رایج اســت، سعی کنید آن را کمتر کنید.

منبع : Science Daily

نمکدان شکستن کافی نیست

banner news نمکدان شکستن کافی نیست

آشپزی لدت بخشه وقتی هر چی بخوای در بخش آشپزی توما داری
جدیدترین و بهترین طریقه ها و مطالب در مورد آشپزی و خانه داری
این آموزش و آشپزی از سایت توما انتشار بافته

نوشته نمکدان شکستن کافی نیست اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.