فرارو- در آخرین جمعه ماه رمضان در میان حضور بی‌شمار ملت ایـــران برای راهپیمایی روز قدس حوادثی رخ داد که حواشی بی سابقه ای را رقم زد. عده ای آمدند و علیه  رئیس جمهور و معاون اول وی و همچنین نایب رئیس مجلس شعار دادند و این اتفاق واکنش های متعددی و البته متفاوتی از سوی فعالان سیاسی به همراه داشت.

323993 914 و اما بعد از توهین به رئیس جمهور

به نقل فرارو بعد از این که روز جمعه برخی افراد علیه مقامات دولتی و مجلس، یه خصوص شخص رئیس جمهور شعارهای توهین آمیزی سر دادند، بسیاری از فعالان سیاسی و رسانه‌ها نسبت به آن واکنش نشان دادند. اما این واکنش‌ها از لحاظ نگاه و رویکرد با یکدیگر متفاوت بودند.

اصولگرایان و چند واکنش متفاوت

درباره حواشی رو جمعه اصلاح‌طلبان بر این تاکید داشتند که نه تنها این قبیل رفـــــتارها کاملا محکوم اســت بلکه موجب دوقطبی شدن جامعه می شود.ضمن اینکه آنها بر این باور هستند که اتفاقات روز جمعه سازمان یافته بود. اما از سوی دیگر اصولگرایان هرچند این رفـــــتارها را محکوم کردند اما برخلاف اصلاح طلبان معتقد بودند که این یک حرکت خود جوش بوده و مقصر اصلی آن هم شخص رئیس جمهور اســت.

به عنوان مثال الیاس نادران نماینده سابق مجلس و از فعالان سیاسی اصولگرا در واکنش به این اتفاق در تویتر خود نوشت: «شعارتفرقه‌افکن ناپسند بود سخنان تفرقه‌افکن این روزهای منتخب مردم ناپسندتر!» یا سعید مهدوی‌کنی رئیس دانشگاه امام صادق(ع) در این باره گفت: نباید هر اقدام ناپسندی را بر مبنای نظریه تئوری تحلیل کرد و خاطی را توطئه‌گر نامید. البته از کارهای ناپسند این افراد هرگز دفاع نمی‌کنیم، ولی باید زمینه پیدایش چنین رفـــــتاری را بررسی کرد. بعضی مسئولان با دو قطبی کردن جامعه به گونه‌ای صحبت می‌کنند که چنین فضایی در جامعه فراهم می‌آورند.

البته برخی از اصولگرایان هم این اتفاق را بدون اینکه رئیس جمهور یا دولت را مقصر معرفی کنند، محکوم کردند که احمد توکلی یکی از این افراد بود. او در صفحه توییتری خود نوشت: رئیس‌جمهور منتخب اکثریت اســت که حکمشان را رهبری تنفیذ می‌کنند. اگر اهانتی به وی صورت گیرد، متوجه مردم و رهبر نیز می‌شود و ناروا را نارواتر می سازد. 

یا محسن کوهکن نماینده فعلی مجلس که در این‌باره گفت: طبق اعتقادات و مطابق قانون هر نوع سخنی که موجب توهین به مقامات کشور شود به هیچ وجه قابل دفاع و قابل حمایت نیست. افسوس می‌خورم که به جای ارزیابی حضور مردم در روز قدس باید درباره تحت‌الشعاع قرار گرفـــــتن این روز بزرگ سخن بگویم یعنی ضرر و زیان نظام.

محمدرضا باهنر هم از همین گروه بود. او هم در واکنش به حواشی روز قدس گفت: توهین ممنوع اســت! چه توهین به رئیس جمهور محترم و منتخب ملت ایـــران در انتخاباتی بزرگ و حماسی (حواشی بسیار ناخوشایند گروهی اندک در راهپیمایی میلیونی روز قدس) و چه توهین به رأی ملت ایـــران در انتخاباتی آزاد و باشکوه.

اما در این میان احمدی نژادی ها هم به این ماجرا واکنش نشان دادند. واکنش‌هایی که هرکدام با واکنش های گسترده ای در شبکه های اجتماعی مواجه شد. یکی از این افراد مهرداد بذرپاش بود که در کانال تلگرامی خود نوشت: شعار علیه رئیس جمهور کار ناپسندی بود که هیچ کس از آن دفاع نمی کند. ولی ببینید چه کار بدی اســت علیه یک رئیس جمهور منتخب اینگونه رفـــــتار شود. در ســال ۸۸ شماها نه علیه رئیس جمهور وقت بلکه علیه کل نظام اینگونه رفـــــتار کردید.کسانی که دنبال پیراهن عثمان درست کردن هستند آن موقع یا در صف شعار دهندگان بودند یا آنها را تشویق می کردند، یا ساکت بودند و دردل خوشحال.

در کنار این اظهار نظر  بذرپاش، واکنش علی اکبر جوانفکر مشاور رسانه‌ای احمدی‌نژاد هم بسیار مورد انتقاد قرار گرفـــــت. او در این باره در کانال تلگرامی خود نوشت: «با اینکه توهین صورت گرفـــــته را باید تقبیح کرد اما شاید نشود به توهین کنندگان چندان نیز خرده گرفـــــت زیرا آنها طی چهار ســال گذشته شاهد توهین های زشت‌تری نسبت به خود بوده اند.»  

اما برخی شخصیت ها و نهادها و تشکل های اصولگرا نیز مسئله توهین به رئیس جمهور را نادیده گرفـــــتند هیچ واکنشی نسبت به آن نشان ندادند. موحدی کرمانی، احمد جنتی، ائمه جمعه، سپاه پاسداران، احزابی مانند موتلفه اسلامی، جامعه روحانیت مبارز و… از این دست بودند که با وجود اینکه چند روزی از این ماجرا گذشته اســت، اما هیچ واکنشی نسبت به آن نشان ندادند.

از آسیب به وحدت ملی تا اقدام سازمان‌یافته

بعد ماجرای جمعه همانطور که انتظار می رفـــــت اصلاح‌طلبان واکنش های زیادی نشان دادند با جدیدت این اقدامات را محکوم کردند و تاکید داشتند که این قبیل رفـــــتارها به وحدت ملی لطمه می زند و نباید تکرار شود. 

عبدالله نوری وزیر کشور دولت اصلاحات در بیانیه‌ای اعلام کرد: “‏تداوم این رفـــــتارها که بیشتر برخاســته از پایبند نبودن بخشی از اقلیت، به قواعد ‏دموکراسی و ناشی از روی‌گردانی اکثریت ملت از آنان اســت، نتیجه‌ای جز برهم ریختن ‏آرامش و امنیت کشور و بغرنج‌تر شدن  دشواری‌ها و گرفـــــتاری‌های ‏مردم نخواهد داشت ‏و پیامدهای زیان بار آن دامان همه را خواهد گرفـــــت؛ “وَ اتَّقُوا فِتْنَهً لا تُصیبَنَّ الَّذینَ ظَلَمُوا ‏مِنْکُمْ خَاصَّهً – از فتنه‏ اى که تنها دامن گیر ستمکاران شما نمى‏ شود بلکه همه را فرا ‏خواهد گرفـــــت، بترسید‎”.

همچنین مصطفی معین در یادداشتی در اینستاگرام درباره توهین به روحانی در راهپیمایی روز قدس نوشت: دشمن‌ستیزی یا مردم ستیزی، رییس‌جمهور منتخب مردم بالاترین مقام اجرایی کشور ، مجری قانون اساسی و میثاق ملی و نماینده ملت اســت. اهانت به او توهین به همه مردم و خیانت به آرایشان اســت. به راســتی دادستان قاضی القضات و مسئولان اطلاعات و امنیت کجا هستند؟!

از سوی دیگر سید حسین مرعشى خواســتار برخورد با متخلفان و وحدت شکنان شد و نوشت: توهین به رییس جمهور محترم که ریشه در عصبانیت ناشى از شکست برخى از افراد تندرو در انتخابات گذشته را دارد، توهین به نظام و توهین به ملت بزرگ ایـــران تلقى مى شود و نحوه برخورد با متخلفان و وحدت شکنان آزمون بزرگ مقامات قضایى و امنیتى اســت.  ملت بزرگ ایـــران و همه شخصیت‌ها و احزاب در این مقطع تاریخى وظیفه حمایت از رییس جمهور محترم، مقابله با بد اخلاقى صورت گرفـــــته و تلاش براى رفع تشنج در فضاى سیاسى را دارند.

از میان علمای اصلاح طلب آیت الله بیات زنجانی هم به این اتفاق واکنش نشان داد. وی در بیانیه ای متذکر شد: توهین برخی افراد به رئیس جمهوری اسلامی ایـــران و برخی دیگر از مسؤولین منتخب از سوی مردم در ماه مبارک رمضان و در راهپیمایی روز قدس که قرار اســت روز مبارزه با ظلم و خودکامگی باشد، نه عقلانی اســت و نه عقلائی. با مواجب‌بگیران که کاری نیست و تکلیف‌شان طریقهن اســت و رفـــــتارشان باید توسط مسئولان امنیتی و قضائی مورد بررسی قرار گیرد؛ لیکن به خواهران و برادرانی که دغدغۀ ایمانی و انقلابی دارند توصیه می‌کنم که به شنیده‌ها و شفاهیات سطحی برخی خطبای سیاسی اکتفا نکنند؛ افسار فکر خویشتن را به دیگران ندهند و به‌جای آن به مطالعه آثار مکتوب در سنت اسلامی بپردازند.

حتی برخی از فعالان این جریان اتفاق روز جمعه را نوعی تکرار دوباره وقایع دوران دولت اصلاحات دانستند که در آن زمان عده‌ای با رفـــــتارهای این چنینی به شخصیت های سیاسی حمله می کردند و مراسم های سخنرانی قعالان سیاسی را برهم میزدند و در راهپیمایی ها علیه افراد شعار می دادند. 

اعضای حزب اراده ملت از این دست بودند. آنها طی بیانیه ای اعلام کردند: جای تاسف اســت جریان هایی که به قول خودشان به دنبال دفاع از کیان نظام جمهوری اسلامی هستند هیچ گاه حاضر به پذیرش رای اکثریت مردم نیستند، و این را به ذهن متبادر می کند که جریانی خاص و عده ای قلیل به دنبال تکرار تاریخ هستند تا دموکراسی را قربانی کنند ولی غافل از آنند که اکنون ملت ایـــران آگاهانه در صحنه حضور دارند و با ابراز انزجار از چنین رویدادهایی به دفاع از آرمان های مردم ســالارانه نظام می پردازند.

در مجموع بسیاری از فعالان دو جریان سیاسی کشور نسبت به حواشی روز قدس واکنش نشان دادند که آنچه در بالا آمد تنها بخشی از آنها بود. اما در این میان شاید سوال برانگیز ترین مسئله در خصوص واکنش ها، عدم اظهار نظر روسای قوه مقننه و قضائیه بود. شاید بسیاری با توجه به رابطه روحانی با علی لاریجانی انتظار داشتند که وی نیز به اتفاقات روز قدس واکنش نشان دهد و نظر خود را بیان کند.

با همه این تفاسیر هنوز این مسئله که اتفاق های روز قدس سازمان یافته بود یا خیر، شواهد و مدارکی در اختیار نیست. البته دادستان تهران قول داده اســت که آن را پیگیری کنند و در انتظار ارائه مدارک از سوی وزارت کشور اســت. با اینحال نگاه متفات اصولگرایان و اصلاح‌طلبان در خصوص علل وقوع این رویداد بسیار جالب توجه بود و این سوال مطرح می شود که آیا مقصر اصلی این اتفاق رئیس جمهور اســت؟

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته و اما بعد از توهین به “رئیس جمهور” اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.