پس از معرفی مختصر پردازنده‌های ۳۲ هسته‌ای Epyc در نمایشگاه کامپیوتکس ۲۰۱۷، روز گذشته AMD قیمت و مشخصات دقیق این پردازنده‌ها را رسما اعلام کرد.

مقاله‌ی مرتبط:

حدود ۵ ســال از آخرین حضور AMD در بازار پردازنده‌های سرور می‌گذرد و اینتل در این مدت توانسته اســت با اســتفاده از عدم حضور رقیب قدرت‌مند، سهم خود از بازار پردازنده‌های سرور را به ۹۹.۲ نسبت افزایش بدهد. البته AMD طی این ســال‌ها بی‌کار ننشسته بود و سعی داشت با پروژه‌ی «اسکای بریج»، پردازنده‌هایی مبتنی بر هسته‌های ARM و سازگار با سوکت‌های متداول x86 تولید کند؛ اما در نهایت این پروژه در ســال ۲۰۱۵ منتفی شد. آخرین به‌روزرسانی نقشه‌ی راه پردازنده‌های AMD نیز حکایت از معرفی و عرضه‌ی پردازنده‌های سرور مبتنی بر هسته‌های K12 آرم در ســال جاری داشت که باتوجه به شواهد و قرائن، به‌ نظر می‌رسد این پروژه نیز به سرنوشت اسکای بریج دچار شده باشد. با وجود مدعیان زیاد برای به‌دست آوردن سهمی هرچند کوچک از بازار پردازنده‌های سرور، درتمام این ســال‌ها معماری x86 و پردازنده‌های Xeon اینتل همچنان به یکه‌تازی خود ادامه می‌دادند. این روند اما ممکن اســت امســال و با ورود پردازنده‌های Epyc تغییر کند.

ba1ac614 4c4f 4a52 9729 34f2b5cfa992 پردازنده‌های سرور اپیک AMD رسما رونمایی شدند

AMD ســال گذشته با معرفی معماری Zen، بار دیگر ثابت کرد که توانایی توسعه‌ی پردازنده‌های بهینه و قوی بر مبنای معماری x86 را دارد. اولین محصولات مبتنی بر معماری جدید AMD، پردازنده‌های دسکتاپ رایزن هستند که رقیب پردازنده‌های کلاس مصرفی سری Core i اینتل به‌ شمار می‌روند. علاوه بر رایزن، AMD پردازنده‌های اپیک خود را نیز به معماری ذن مجهز کرده اســت تا بار دیگر در بخش اینترپرایز و سرور نیز به رقیب قدرت‌مندی برای اینتل و پردازنده‌های زئون تبدیل شود.

پردازنده‌های سرور اپیک برای اســتفاده در سیستم‌های دو سوکته
  هسته/ترد فرکانس کش L3 DRAM PCIe توان مصرفی قیمت
Base All Max
EPYC 7601 ۳۲ / ۶۴ ۲٫۲ ۲٫۷ ۳٫۲ ۶۴MB ۸ کانال DDR4

۲۶۶۶MT/s

۸×۱۶

۱۲۸PCIe

۱۸۰W >$4000
EPYC 7551 ۳۲ / ۶۴ ۲٫۰ ۲٫۶ ۳٫۰ ۱۸۰W >$3200
EPYC 7501 ۳۲ / ۶۴ ۲٫۰ ? ۳٫۰ ۱۵۵W
170W
?
EPYC 7451 ۲۴ / ۴۸ ۲٫۳ ? ۳٫۲ ۱۸۰W >$2400
EPYC 7401 ۲۴ / ۴۸ ۲٫۰ ۲٫۸ ۳٫۰ ۱۵۵W
170W
>$1700
EPYC 7351 ۱۶ / ۳۲ ۲٫۴ ? ۲٫۹ ۱۵۵W
170W
>$1100
EPYC 7301 ۱۶ / ۳۲ ۲٫۲ ? ۲٫۷ ۱۵۵W
170W
>$800
EPYC 7281 ۱۶ / ۳۲ ۲٫۱ ? ۲٫۷ ۱۵۵W
170W
>$600
EPYC 7251 ۸ / ۱۶ ۲٫۱ ? ۲٫۹ ۱۲۰W >$400

AMD که در جریان نمایشگاه کامپیوتکس ۲۰۱۷ پردازنده‌های اپیک را به‌صورت مختصر معرفی کرده بود، روز گذشته بالاخره از آن‌ها به‌صورت رسمی رونمایی کرد. بنا به اعلام AMD، پردازنده‌های اپیک برای اســتفاده در سرورهای تک سوکته و دو سوکته طراحی شده‌اند و در ساخت آن‌ها از ۸ ماژول یا کلاســتر هسته اســتفاده شده اســت که باعث می‌شود اپیک تا ۳۲ هسته و ۶۴ ترد، ۸ کانال رم DDR4-2666 ECC و ۱۲۸ لاین PCIe 3.0 داشته باشد. اســتفاده از ۸ کانال رم در پردازنده‌های اپیک به این معنی اســت که سیستم‌های تک سوکته‌ی مجهز به این پردازنده تا ۲ ترابایت و سیستم‌های دو سوکته تا ۴ ترابایت رم را پشتیبانی خواهند کرد.

bb509e27 1f63 4832 b717 265eb4cbc4f0 پردازنده‌های سرور اپیک AMD رسما رونمایی شدند

البته همه‌ی سرورها به این میزان قدرت پردازشی احتیاج ندارند و به‌ همین دلیل، AMD پردازنده‌های اپیک را در مدل‌های مختلف با بازه‌ی قیمتی ۴۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار عرضه خواهد کرد. نکته‌ی جالب اینجا اســت که تمامی این پردازنده‌ها (حتی پایین‌رده‌ترین آن‌ها) همچنان از ۱۲۸ لاین پی‌سی‌آی اکسپرس و ۸ کانال مموری پشتیبانی می‌کنند. از ویژگی‌های جالب دیگر پردازنده‌های اپیک، توانایی تنظیم توان مصرفی آن‌ها اســت که آزادی عمل زیادی به طراحان سیستم‌های سرور خواهد داد. AMD همچنین مدلی از پردازنده‌های اپیک مخصوص سرورهای تک سوکته طراحی کرده اســت. تعداد لاین‌های PCIe و کانال‌های مموری این پردازنده‌ها نیز مشابه مدل دو سوکته اســت و قیمت آن‌ها بین ۷۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار خواهد بود.

a46ae7ac 80fd 4861 88c4 d3e15facc9bb پردازنده‌های سرور اپیک AMD رسما رونمایی شدند

هم‌زمان با معرفی اپیک، AMD اعلام کرده اســت شرکت‌های بزرگی چون اچ‌پی، دل، ایسوس، گیگابایت و لنوو از پردازنده‌های ساخت این شرکت در سرورهای خود اســتفاده خواهند کرد. مایکروسافت نیز اعلام کرده اســت به‌زودی سرورهای مبتنی بر اپیک را در دیتاسنترهای پلتفرم آژور خود به‌ کار خواهد گرفـــــت. گیریش بابلانی، رئیس بخش آژور در مایکروسافت، دراین‌باره می‌گوید:

قدرت بخشیدن به آژور نیازمند اســتفاده از زیرساخت‌های به‌روز و جدیدترین تکنولوژی‌های پردازشی اســت. به‌ همین دلیل ما قصد داریم اولین سرویس‌دهنده‌ی ابری باشیم که از اپیک اســتفاده می‌کند.

اگرچه مبنای معماری پردازنده‌های اپیک با پردازنده‌های کلاس مصرفی رایزن یکسان اســت،؛ اما به‌گفته‌ی AMD، این معماری دارای ویژگی‌هایی اســت که آن را برای بار پردازشی سرور بسیار مناسب می‌کند. طی روزهای آینده در توما به بررسی دقیق معماری پردازنده‌های اپیک و قابلیت‌های جدید آن خواهیم پرداخت.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته پردازنده‌های سرور اپیک AMD رسما رونمایی شدند اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.