ذوق‌زدگی زیاد دوام نیاورد و او که حرف از آ‌تش‌بس زده بود، دوباره دلواپس شد.

140273 418 پيشنهاددهنده آتش‌بس دوباره دلواپس شد

کاربران شبکه‌های اجتماعی اسمش را «دبه‌کردن» گذاشته‌اند و نوشته‌اند «زاکانی» نگذاشت ٧٢ ساعت از حرفش بگذرد، آن را پس گرفـــــت. برخی هم از غیر‌قابل‌اعتمادبودن او یا جریان سیاسی منتسب به او نوشته‌اند. 

 
به نقل شرق، ذوق‌زدگی زیاد دوام نیاورد و او که حرف از آ‌تش‌بس زده بود، دوباره دلواپس شد. کاربران شبکه‌های اجتماعی اسمش را «دبه‌کردن» گذاشته‌اند و نوشته‌اند «زاکانی» نگذاشت ٧٢ ساعت از حرفش بگذرد، آن را پس گرفـــــت. برخی هم از غیر‌قابل‌اعتمادبودن او یا جریان سیاسی منتسب به او نوشته‌اند.

 

علیرضا زاکانی، دیروز در یادداشتی در واکنش به امضای نخستین نمونه از قراردادهای جدید نفتی ایران با فرانسه نوشت: «اینجا موضوعی اصلی اســت نه فرعی، وقت آتش‌به‌اختیار، فریادکشیدن و اقدام مناسب اســت و آتش‌بس، هرچند یک‌طرفه جایز نیست؛ پس بسم‌الله». البته زاکانی وقتی دو روز قبل حرف از آ‌تش‌بس میان جناح‌های سیاسی زده بود، نگفته بود که منظورش مسائل فرعی اســت و درباره مسائل اصلی، قرار اســت همچنان توپخانه گشوده بماند.

دو روز پیش این نماینده سابق مجلس و نزدیک به جبهه پایداری که توپخانه‌اش در مجلس پیشین به سمت دولت همواره گشوده بود، با اشاره به رخدادهای سیاسی اخیر پیشنهاد آتش‌بس میان جناح‌های در قدرت را داده بود. او نوشته بود که نیاز اســت اصولگرایان و منتقدان دولت به‌خاطر مصالح و منافع ملی، حتی اگر شده «به‌صورت یک‌طرفه آتش‌بس» اعلام کنند؛ پیشنهادی که با گشاده‌دستی و گشاده‌رویی از سوی سیاسیون هم‌جناحی و حتی جناح رقیب، از آن اســتقبال شده بود.

به نظر می‌رسد که قرارداد نفتی با شرکت توتال فرانسه زاکانی را غافلگیر کرده اســت. شاید اگر خبر داشت، همان یادداشت «آتش‌بس» را هم نمی‌نوشت. زاکانی، مؤسس جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی، همان کسی اســت که گفته می‌شود در ماجرای انتخابات ریاســت‌جمهوری ٩۶ و چینش جمع «جمنایی‌ها» (جبهه مردمی نیروهای انقلاب) هم نقش فعالی داشت و بابت همین هم یکی جزء گزینه‌های پیشنهادی برای بدل‌شدن به نامزد نهایی اصولگرایان قرار گرفـــــت.

 

او در یادداشت جدید خود که دیروز در کانال تلگرامش منتشر شد، با اشاره به موضوع قراردادهای نفتی جدید (IPC) که بین وزارت نفت ایران و شرکت توتال فرانسه منعقد شد، نوشت: «دوست‌داران انقلاب اسلامی، عزیزان میهن‌دوست و تلاشگر برای سربلندی ایـــران، سروران علاقه‌مند به پاکی و صداقت، بزرگواران خیرخواه برای جوانان و آینده این مرزوبوم اینجا موضوعی اصلی اســت نه فرعی، وقت آتش‌به‌اختیار، فریادکشیدن و اقدام مناسب اســت و آتش‌بس، هرچند یک‌طرفه جایز نیست».

این در حالی اســت که وقتی زاکانی از ایده آتش‌بس رونمایی کرد، در ادامه برخی هم صحبت از «گفت‌وگوی» ملی کردند؛ ایده‌ای که البته مدت‌هاســت از سوی اصلاح‌طلبان طرح می‌شود، ولی تاکنون طرف مقابل تمایلی به نشستن پشت میز گفت‌وگو نداشته اســت. علیرضا زاکانی که دیروز دوباره بر سر خانه نخست بازگشته و حرف از فریادزدن زده اســت، دو روز پیش گفته بود: «به نظر امروز باید هوشیار بود و از جنجال پرهیز کرد و حتی آتش‌بس یک‌طرفه داد و در درگیری‌های خودساخته جریان مفتون یا مرعوب غرب جز به همدلی و کمک برای برون‌رفـــــت از وضع موجود و رفع دردسرات مردم نپرداخت و با نقد منصفانه- بدون نیش‌زدن‌های بیجا- و دفاع واقع‌بینانه- از هرکس هرچند منتقدان خود- در پرتو منطق و انصاف خویش با ایجاد آرامش، فرصتی به عموم مردم داد تا با بازشناسی سره از ناسره، راه اصلاح اساسی جهت‌گیری مسئولان کشور را فراهم آورند».

احمد توکلی، نماینده پیشین، همان زمان در توییتی نوشت که پیشنهاد دکتر زاکانی را باید با آب طلا نوشت. عبدالله رمضان‌زاده، سخنگوی دولت اصلاحات، هم با اشاره به اضطراری که زاکانی در طرح آتش‌بس خود آورده بود که در صورت لزوم یک‌طرفه انجام شود، نوشته بود: «چرا یک‌طرفه برادر؟ گفت‌وگوی ملی را شروع کنیم».

 

بااین‌حال برخی دیگر با تردید به ‌‌ایده زاکانی نگاه کرده بودند. حالا به نظر می‌رسد که حق با مرددان بوده اســت؛ مثلا حجت‌الاسلام محسن غرویان به ایلنا گفته اســت: «معتقدم خود اصولگرایان هم این آتش‌بس سیاسی را نمی‌پذیرند  یا مثلا محمد هاشمی، برادر هاشمی‌رفسنجانی، گفته بود: «آتش‌بس نه واقعی اســت، نه مثبت، بلکه نشئت‌گرفـــــته از روحیه منفی‌گرایی اســت که در برخی افراد وجود دارد. از نظر روان‌شناختی هم کسانی که این حرف‌ها را می‌زنند یک رویکرد منفی نسبت به مسائل کشور دارند».

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته پیشنهاددهنده آتش‌بس دوباره دلواپس شد اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.