1290491 269 چرا انتخاب محمد بن سلمان، خبر خوبی برای اسرائیل اســت؟

انتخاب: محمد بن سلمان دیروز به عنوان ولیعهد عربستان سعودی انتخاب شد. پسری که در ماه آگوست تولد ۳۲ ســالگی اش را جشن خواهد گرفـــــت به صورت بالفعل زمام امور کشور را در دست گرفـــــته اســت. او همین الان هم در سیاســت خارجی جای پای محکمی دارد. بسیاری انتظار دارند که در آینده نه چندان دور ملک سلمان که از بیماری رنج می برد به نفع او کناره گیره کرده و پسرش را شاه عربستان کند.

هاآرتص نوشت: بن سلمان دو ســال و نیم گذشته را در حال آموزش برای پادشاهی بود، در واقع از همان زمانی که به نمایندگی از پدرش ماموریت های خارجی را می رفـــــت و از طریق جنگ یمن به عنوان وزیر دفاع همه برنامه ریزی ها را می کرد که البته چندان موفقیت آمیز نبود.

قبل از او پسر عمویش محمد بن نایف مسئول روابط با آمریکا به ویژه با سازمان سیا بود. به طور خلاصه نایف تحت فشار قرار گرفـــــت و آمزیکا دقیقا فهمید که مرد قدرتمند عربستان کیست.

بن سلمان نه تنها رابط بین عربستان و واشنگتن بود بلکه با روسیه نیز ارتباط برقرار کرد. وارث تاج و تخت پادشاهی در این کشور با ولادیمیر پوتین بارها برای هماهنگی در سیاســت هایشان در سوریه وایـــران دیدار داشته اســت. تا امروز انتخاب بن سلمان به عنوان ولیعهد خبر خوبی برای اسرائیل و آمریکا بوده و مواضع ضد ایـــرانی سفت و سختش او را یک شریک حیاتی خواهد کرد واین تنها در مبارزه علیه ایـــران نیست. بن سلمان باید نفوذ روسیه را در منطقه کاهش دهد تا بشار اسد سقوط کند و باید علیه داعش مواضع سختی اتخاذ کند. او باید در برابر سازمان های اسلامی دیگر نظیر اخوان المسلمین و حزب الله نیز موضع گیری سختی داشته باشد . در دو ســال گذشته بسیاری از وبسایت های عربی بارها خبر دادند که بن سلمان با اسرائیلی ها دیدار داشته. بر اساس این گزارش ها چنین دیدارهایی در الیوت در۲۰۱۵ شکل گرفـــــته و دیگر دیدار نیز در حاشیه اجلاس عرب در اردن در ماه مارس امســال اتفاق افتاده اســت. از طرفی دیدارهای معمول دیگری میان مقامات عربستان و اسرائیل در اتاق مشترک جنگ در اردن برگزار شده اســت . دراین دیدارها آمریکا نیز حضور داشته.

آنچه هنوز برای ما طریقهن نیست این اســت که بن سلمان تا چه حد میتواند و می خواهد فرایند صلح میان اسراییل و فلسطین را به پیش ببرد. این بخشی از برنامه ترامپ اســت.

در یک سری از توییت هایی که این هفته منتشر شده وبلاگ نویس عربستان معروف به مجتهد، توطئه محمد بن سلمان و محمد بن زاید آل نهیان را برای ایجاد یک کودتا در قطر را افشا کرد. مجتهد پیش تر نیز توییت ها متعددی کرده بود و همه اینها به اثبات رسیده اســت . به نظر می رسد او به دادگاه سلطنتی عربستان وابسته باشد. او در توییتی نوشته بود که محمد بن سلمان و محمد بن زاید میخواهند مزدوران بلک واتر را به قطر بفرستند. این دو با نیروهای امارات قرار اســت دولت را تصرف کنند. بعد از این یک نفر از خاندان آل ثانی که به آنها وفادار باشد انتخاب خواهد شد. بر این اساس این دو قصد دارند بحران و محاصره قطر را کاهش داده و قطر را به عربستان وصل کنند. این مســاله به تایید آمریکا هم رسیده اســت .

به هر حال این اطلاعات تایید شده نیست و هیچ اطمینانی به توییت های این فرد وجود ندارد . اما آنچه مسلم اســت این اســت که عمق روابط بین دو وارث جوان تاج و تخت در عربستان و امارات محوری را برای مامورت های جهانی یا خداقل برای ماموریت ها در جهان عرب ایجاد خواهد کرد اما هیچ یک از این دو برای خاورمیانه مناسب نیستند.

این نسل جدید که شامل پادشاه قطر تمیم بن حمد آل ثانی ۳۷ ســاله نیز می شود کشورهای خلیج فارس را دچار بحران کرده اســت .

سران کشورهای عربی نظیر عبدالفتاخ سیسی مصر و ملک عبدلله متوجه دردسرات سیاســت خارجی عربستان بودند. هر دوی اینها چوب رفـــــتارهایشان را خوردند و تاوان نیز پس دادند. عربستان سعودی ارســال نفت به مصر را شش ماه پیش برای حمایت های قاهره از طرح روسیه در سوریه و به دلیل اینکه احساس میکرد مصرقصد بازگشت به جزایر سانفایر و تیران را در دریای سرخ دارد قطع کرد. عربستان همچنین ارســال کمک به اردن را نیز معلق کرده اســت به این دلیل که اردن از ارســال نیروهایش به سرزمین های سوریه برای مبارزه با نیروهای سوری سر باز زده اســت.

البته سخت ترین ضربه را به قطر وارد شده اســت. ولیعهد جدید که همواره پشت پرده همه تصممیات اخیر بوده اســت دیگر نیازی به تمارض ندارد. انتصاب او که بدون هیچ مخالفتی در داخل صورت گرفـــــته اســت با حمایت شدید شورایی که بر اساس قانون اساسی صلاحیت تایید انتصاب وارث را دارد، مواجه شده اســت و قرار نیست به هیچ تغییری در کشور منجر شود.

مخالفان بالقوه قبلا هم بارها برای پاسخگویی به دادگاه سعودی احضار شده اند . وزیر جدید کشور عبدالعزیز بن سعود بن نایف، دیگر شاهزاده جوانی اســت که با ۳۴ ســال سن به محمد بن سلمان نیز بسیار نزدیک اســت. از امروز به بعد او مسئول مدیریت مبارزه با تروریسم داخلی اســت. او دستیار ولیعهد در سرکوب مخالفان خواهد بود.

پادشاه عربستان برای خوشحال کردن مردم از این تغییرات تعطیلات عید فطر را تمدید خواهد کرد. او همچنین همه مبالغی را که اخیر از دولت گرفـــــته شده و همه مقامات دولت و ارتش را که اخراج شده بودند را بر خواهد گرداند. افزایش حقوق و دستمزد یک طریقه عالی برای آرام کردن مردم در عربستان سعودی اســت.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته چرا انتخاب محمد بن سلمان، خبر خوبی برای اسرائیل اســت؟ اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.