شستن صورت تان به نظر ساده‌ترین بخش از کارهای روزانه‌تان برای زیبا بودن اســت، درست اســت؟ ولی یک سری عادات شستشوی صورت می‌تواند بسیاری دردسرات مانند: خشکی، چرب بودن، حساسیت و … برای پوست ایجاد کند. متن زیر را بخوانید تا با این ده اشتباه بزرگ و طریقه برطرف کردن آنها که می‌تواند خیلی از دردسرات پوستی را بهبود بخشد آشنا شوید.
انتخاب محصول نامناسب

پاک کننده مناسب آن اســت که کاملا چرک و آرایش را از صورت شما پاک کند اما چربی طبیعی پوستتان و سلول‌های ســالم آن را از بین نبرد. شوینده‌ای پیدا کنید که این کار را انجام دهد و نه خیلی ضعیف باشد (که مجبور باشید دو بار صورتتان را با آن بشویید یا خیلی آن را روی پوستتان بکشید) و نه خیلی قوی (که پوستتان را قرمز و حساس و خشک کند).
شستن بیش از اندازه

به نقل مجله توما: شستن صورتتان یک تا دو بار در روز کار خوبی اســت اما بیشتر از آن می‌تواند پوستتان را اذیت کند و موجب تولید بیش از حد چربی گردد. اگر روزی آرایش نکردید، زیاد ضد آفتاب نزدید و یا عرق نکردید، شب از پاک کننده صورت اســتفاده نکنید و فقط صورتتان را با آب ولرم بشویید. اگر هر از گاهی به پوستتان اجازه دهید از این چرخه محصولات خلاصی پیدا کند، خوب اســت.
اســتفاده از آب با دمای نامناسب

باورعمومی: آب گرم منافذ پوست را باز و آب سرد آن‌ها را می‌بندد. حقیقت این اســت که منافذ ماهیچه‌ای ندارند که آنها را باز کند یا ببندد. با اینکه ممکن اســت آب گرمی که به پوستتان می‌خورد حس خوبی به شما دهد اما می‌تواند چربی‌های طبیعی و محافظت کننده پوست را دچار دردسر کرده و باعث خشکی بیش از حد یا تولید بیش از اندازه سبوم شود. آب ولرم بهترین چیز برای پاک کردن مناسب و موثر پوست اســت.
لایه برداری بیش از حد

توما: لایه برداری یک راه مناسب برای جداسازی سلول‌های مرده پوست اســت اما اعتدال هم در این کار حیاتی اســت. از لایه بردارهای دانه دار اســتفاده کنید (اسکراب‌های شکری یا آنهایی که اسیدهای میوه دارند انتخاب‌های ملایم تری هستند) و حداکثر هفته‌ای دو یا سه بار آنها را به کار ببرید. به جای پارچه برای کشیدن روی پوست از انگشتانتان اســتفاده کنید تا مانع کشیده شدن یا آزار پوستتان شوید.
آب نکشیدن خوب پوست

اگر در آب کشی صورتتان خساســت کنید، باقیمانده‌هایی که از شوینده روی پوستتان می‌ماند ممکن اســت منافذ پوست را مسدود و پوست را خشک کند. کاملا صورتتان را آب کشی کنید حتی اگر صبح اســت و دیرتان شده یا شب اســت و به شدت خسته‌اید. بینی و اطراف صورتتان مانند خط رویش مو و خط فک شما از معمولترین مناطقی هستند که فراموش می‌شوند، پس کمی به آنها توجه کنید!
اســتفاده از محصولات آسیب زننده

یک لطفی در حق پوستتان بکنید و از چیزهایی که به آن آسیب می‌زنند مانند عطرها، رنگ‌ها، و مواد نگهدارنده (مانند پارابن‌ها) اســتفاده نکنید. سدیم لوریل سولفات یکی دیگر از چیزهایی اســت که باید از آن دوری کنید. این ماده به عنوان از بین برنده پوست‌های اضافی اســتفاده می‌شود ولی خودش می‌تواند باعث حساسیت و واکنش آلرژیک شود. همیشه مواد تشکیل دهنده روی محصولات زیبایی و بهداشتی را بخوانید.
حوله را روی پوست کشیدن

حوله را روی پوستتان نکشید، فقط با آن ضربه‌های آرام بزنید. کشیدن حوله روی پوست می‌تواند خیلی خوشایند باشد ولی پوستتان را می‌کشد و اذیت می‌کند و این اتفاق می‌تواند برای میزان الاســتین شما خطرناک باشد. هر حوله‌ای که دم دستتان اســت، مثلا یک حوله اســتفاده شده را برندارید. باکتری را انتشار ندهید؛ به خصوص روی یک پوست عالی و تمیز. وقتی می‌خواهید صورت شسته شده خود را خشک کنید، یک حوله نرم و تمیز بردارید.
صبر برای مرطوب کردن

برای افزایش میزان جذب رطوبت، بلافاصله پس از تمیز کردن پوست وقتی هنوز نم دارد، از مرطوب کننده اســتفاده کنید. برای اســتفاده از سرم‌ها و دیگر محصولات محافظت از پوست و مو هم همین طریقه را انتخاب کنید. اگر صبر کنید تا پوستتان کاملا خشک شود، ورود عناصر فعال مرطوب کننده به پوست سخت‌تر می‌شود و منجر به چرب یا چسبناک شدن پوست خواهد شد.
خرج کردن زیاد

خیلی عاقلانه نیست که بخواهید فقط برای یک شوینده صورت مقدار زیادی پول خرج کنید. یک پاک‌کننده ساده با مواد سازنده طبیعی کافی اســت و بقیه پولتان را برای خرید محصولاتی که روی پوستتان می‌مانند و فواید طولانی مدت دارند، مثل سرم‌ها و مرطوب کننده‌ها خرج کنید.
ترس از چربی‌ها

چربی‌ها برای مدتی طولانی دشمن درجه یکی بودند که منافذ پوست را می‌بستند اما اکنون این طرز تفکر در حال تغییر اســت. متخصصان می‌گویند که افراد با انواع مختلف پوست می‌توانند از پاکسازی پوست با چربی بهره ببرند، حتی پوست‌های چرب یا آسیب دیده! به هر حال چربی، چربی را در خود حل می‌کند. چربی‌هایی هستند که منافذ پوست را از آلودگی و باکتری پاکیزه می‌کنند و به خوب شدن یا تعادل پوست کمک می‌نمایند. به دنبال محصولات تمیزکننده چربی باشید که از چربی‌های گیاهی و طبیعی تولید شده‌اند و یا حتی می‌توانید از یک روغن بادام باکیفیت، روغن هسته زردآلو، روغن دانه انگور یا روغن گل آفتابگردان که در سوپرمارکت موجود اســت اســتفاده کنید(روغن نارگیل و زیتون برای برخی افراد کارساز اســت ولی گزارش شده که برای بعضی افراد دردسر ایجاد می کند). خیلی ساده روغن را روی پوست خود ماساژ دهید و سپس با یک پارچه تمیز آغشته به آب گرم صورتتان را تمیز کنید. فقط مطمئن شوید که کامل صورت خود را تمیز کرده‌اید تا چربی اضافی روی پوستتان نماند و منافذ تمیز بمانند.

 

لینک کوتاه این مطلب: https://www.imoz.ir/?p=2542

ممنون از این که این خبر را در بخش پزشکی و سلامت توما خواندید
بخش پزشکی مجله توما مطالب زیر رو هم به شما پیشنهاد میکند

نوشته چند اشتباه در شستن صورت، طریقه شستن صورت، طریقه صحیح شستن صورت اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.